| SorinELoo7 a întrebat:

Am o intrebare legata de bani mai exact € (euro). Nu inteleg de ce Romania (facand parte din UE - majoritatea tarilor folosesc €) nu poate folosii € ca moneda oficiala? Va rog sa-mi explicati si mie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrarea in zona euro presupune indeplinirea unor conditii tehnice destul de stricte, privind inflatia, datoria publica, variatia leului fata de euro. Romania nu indeplineste acum toate aceste conditii, asa ca nu poate adopta euro. A fost facuta o planificare, era prevazuta intrarea in zona euro prin 2015, nu se stie daca va fi respectata. Sa nu crezi ca, daca vom adopta euro, o vom duce mai bine, bunastarea noastra nu depinde de aceasta. Numai bine!

2 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Trecerea de la moneda oficiala la euro dureaza. Gandeste-te ca Germaniei i-a luat 5 ani sa treaca la euro. Anglia nu a trecut. E un proces complex de schimbare a monedei, care poate provoca inflatie extrema.