| MădălinaDinu a întrebat:

Ce părere aveţi de faptul că România va adapta EURO ( € ) ca monedă oficială in 2019?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu se stie exact daca va adopta sau nu euro in 2019. Exista inca incertitudini, mai ales privind avantajele si dezavantajele, atata timp cat nu ne apropiem de o convergenta reala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va fi nasol, preturile se vor rotunji in sus, veniturile vor ramane la fel

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

Surpriza, nu s-a intamplat nimic rolling on the floor

| pufulescu a răspuns:

Va fi plangerea si scrasnirea dintilor, amin! Oricum avem preturile foarte apropiate ca nivel celor din tarile vestice... da-ti seama atunci ce va fi de fundul romanilor atunci cand vor fi la fel!

| soloangel01 a răspuns:

Eu am auzit la radio ca Iohanis a spus ca Romania desi poate trece la euro nu o va face...

| MădălinaDinu explică:

Adopta* scuzaţi-mi greşeala.

| TelefonLg a răspuns:

O prostie gandeste-te ca o paine acum e 2lei o sa se rotunjeasca la 1 euro sau o cafea de la tonomat o sa fie tot un euro.Imagineazati cum o sa fie cand ai salariu 200-300 de euro si dai numa 150 pe mancare in fiecare luna sau o pereche de blugi e acum 100 lei adica 20 de euro etc..Toate o sa se calculeze in euro si salarile o sa fie la fel, o sa ajungem ca in Grecia daca baga euro

| MyLady111 a răspuns:

Mi se pare foarte bine...e ok, sincer.Doar sper sa ne adaptam repede!