| wowmentol2 a întrebat:

Salutare TPU!
Am si eu 2 intrebari ...Rog seriozitate nu prea ma pricep
Pe Pc-ul meu orice as face, in task manager imi arata 100% disc folosit.
1. Disk inseamna hardul sau ramul?(eu cred ca e hardul)
2. As vrea sa cumpar un hard nou, mai mare ..intrebarea este, cum imi dau seama ce fel de hard trebuie sa iau (ca si model)?
Multumesc, dau funda

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Daca ai de mult pc-ul s-ar putea ca HDD-ul (hard disk-ul) sa aiba probleme, a imbatranit, poate are niste bad-uri, si din cauza asta sta 100%. Sau mai poti sa ai si niste virusi in PC. Daca vrei sa iti schimbi HDD-ul la PC, pentru o viteza mult mai buna ti-as recomanda un SSD, sunt mai scumpe ele, dar viteza e extraordinara pe langa un HDD. Daca vrei sa vezi daca are vreun bad ceva HDD-ul instaleaza HD Tune d-aci: https://www.hdtune.com/files/hdtunepro_575_trial.exe, deschide-l, da-i la healt si vezi daca iti apare vreo dunga cu rosu, sau galben sau albastru, daca da...ai probleme cu el. Sau poate nu o sa iti apara nimic, dar totusi sa fie imbatranit HDD-ul. Sau ai putea sa iei un SSD de 256Gb pentru Windows si iti mai iei si un HDD de 1TB daca iti trebuie neaparat spatiu pentru jocuri sau filme. Uite un SSD bunicel ca si calitate -pret: https://www.emag.ro/......DGF30DBBM/

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totul incepe de la modelul placii de baza. Cele vechi suporta doar discuri de capacitate mica, unele nu suporta nici SSD-uri.
Daca este posibil, iti recomand montarea a 2 discuri: primul un SSD, de capacitate minima de 120Gb (pe care se va instala doar windows-ul), iar al doilea poate fi de orice capacitate, pe care iti incap lejer materialele de stocat (muzica, filme).

Du-ti calculatorul la un service si intreaba-le ce posibilitati ai.

| sierra1 a răspuns:

" Disk inseamna hardul sau ramul?(eu cred ca e hardul)"

corect

| Daniel757 a răspuns:

Deci, sa stabilim o chestie Disk este HDD ul, iar daca ți arată că ai 100% din el nu este chiar o problema, dar cel mai probabil ar trebui să ți resetezi PC ul sau o reinstalare a sistemului, căci este ceva instalat în PC care macină tot HDD ul (virus sau ceva). Brand ul HDD ul nu ar conta chiar așa de mult (Poate fi WB, segate sau altul) doar că contează mult viteza de înscriere, viteza de citire, spațiul pe care l are. Îți recomandez sa te uiți la ceva care e peste 1 TB. Sper că te am lămurit cu ceva!

| VasileDulciu a răspuns:

Nu ii sistemul de operare bun. Caută alta varianta de Windows, ltsb