| AdelyN23 a întrebat:

Salutare TPU, doar ce am instalat Windowsu Xp Sp3, acum cateva zile, mi-a mers greu, nu puteam sa deschid un Tab nou trebuia ori sa dau click pe un link ori sa opresc browseru si sa il deschid iarasi ca sa se deschida pe google.ro, asa azi mi-a mers bine, videoclipuri pe YouTube/Facebook, deschideam usor Taburi noi, insa dupa ce am inchis PC ( l-am inchis din PC - Shut Down ) a luat-o iar razna, ce o avea? Va multumesc mult daca dati un raspuns, dau Funda la raspunsu care ma ajuta! Apropo driverele le-am instalat! si am AntiVirus Avira, nustiu poate o fi de la el, nu am avut nici'o data Avira, recomandati-mi un alt AntiVirus daca nu e bun! happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi mai multe cauze. Cea mai frecventa cauze este ca dupa ce ai reinstalat windows-ul nu ai dezactivat auto update.Deci o perioada windows-ul se updateaza si sigur ca toate se deschid mai greu in timp ce descarca update-le. Deci in perioada cand ti-a mers bine terminase de updatat,apoi l-ai inchis,l-airedeschis si calculatorul a inceput fin nou updatarea.
Inca o cauza frecventa e,desigur, antivirudul. Daca e setat si el sa updateze, iti inchipui. Ce poti face? Bineinteles ca iti ofer solutii numai daca problemele sunt de la ce am spus.

-start-control panel-automatic updates-bifezi turn off automatic updates-click pe aplly si ok.

Restartezi calculatorul si vezi daca se misca mai bine.

Un antivirus bun este Malware bytes antimalware, e gratuit. Dupa ce l-ai instalat, inainte de scanare iti ca spune ca baza de date e invechita de 288 de zile si ca trebuie sa innoiesti baza de date. Ignora pentru a nu descarca din nou aceeas poveste si incepi sa scanezi.Nu setezi sa mearga on, in timp real, pentru a nu-ti ingreuna calculatorul.
Desigr sunt multe alti antivirusi care merg bine si nu ingreuneaza caclulatorul, de pilda si nod 32, versiunea pe 32 de biti sau 64. Eu personal am nod 32 dar am si malware bites.Nod 32 merge in timp real si nu ingreunea, dar scanez din candin cand si cu malware bites care este in off.
O zi buna.

| AdelyN23 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Dar vreau sa te intreb nu o sa fie probleme cu windowsu daca e OFF AUTO Updates? Ca eu asa credeam... o sa imi apara balonu ala galben dupa aia in colt in bara de start sa fac update?

| Notforgiven a răspuns (pentru AdelyN23):

Buna din nou.Scriu de pe alt cont pentru ca pe asta sunt momentan.Nu patesti nim.Tu ai windows xp service pack 3, deci e ultima versiune de windows xp.Nu ai ce updata.Up date inseamna sa mai descarci ceva in plus, mai nimic, chipurile pentru ati intari securitatea, dar astea cer la ordinea zilei.Practic la fiecare start, deschidere de calculator si internet, trebuie sa descarci asta automat.ce se intampla? Tot descarcand asta de trei-patru ori pe zi sau de cate ori deschizi calculatorul, atingi limita de download scris in contract de unde ai netul.O fi internet nelimitat dar daca atingi acea limita de descarcari, automat iti scade viteza de download(descarcare).Si eu tot win xp sp3 am, daca ating limita de 4 giga scrisa in contract, adio viteza. Abia ma conectez la internet, abia pot intra pe un joc in facebook.Nu mai vorbesc de youtube ca nu ami vad nimic, pentru ca mi-a scazut viteza.asat se intampla mai ales de la jumataea lunii in jos cand am descarcat aproape peste limita de viteza. Intelegi ce vreau sa spun. Orice internet ai avea, prin cablu sau modem, daca depasesti limita de descarcari care ti-o da cei de la internet, scade f mult viteza. Abia mai poti intra pe internet.iar injuri, iar te intrebi ce o fi.Deci,majoritatea internautilor, au automayic updates in off.Si ca sa mai adaug ceva, nu prea mai ai ce updata de la win xp, pentru ca ei deja din luna aprilie nu mai dau licente de windows xp, sau cam asa ceva. dDeci practic xp-ul dispare.Nu se mai updateaza nimic. Nu stiu in cazul tau dar eu nu pot baga, nu-mi suporta sistemul windows 7, asa ca din luna aprilie cred ca voi cumpara un calc mai performant care sa suporte win 7 si 8. Bafta.

| AdelyN23 explică (pentru Notforgiven):

Multumesc man' m-ai fost de mare ajutor! Si eu cred ca imi voi lua alt calculator din aprilie...

| Notforgiven a răspuns (pentru AdelyN23):

Am afla ca vor merge in continuare win xp.Dar nu se mai updateaza.In orice caz eu o sa mi-l schimb(calculatorul), sau o sa mai adaug ceva rami la el, pentru ca e...mic. bafta.