| maxpaynetrei a întrebat:

Profa ne-a dat pentru vacanta sa facem fisa de lectura in care sa bagam particularitati ale unui personaj si rezumat...ce e particularitati ale peronajelor? eu am inteles ca e asa : ex:avaritate -apoi "citate.", inteligent-"citate"
Deci fisa de lectura ar arata cam >asa
Titlul
autorul
1)rezumat:.
cap1)...
cap2)...
2)particularitati ale unui personaj:
a)inteligent:...
b)timid...
c)obsedat...
d)egoist...
E bine asa? Voi ce ziceti...|?

1 răspuns:
| DdDiX a răspuns:

Asa v-a dat voua fisa?
Pentru ca particularitatile de constructie ale unui personaj inseamna altceva: se refere la actiunea personajului, timpul si spatiul in care se petrece actiunea, modalitati de caracterizare (caracterizare directa, indirecta, autocaracterizare), limbajul folosit de catre personaj, si multe altele.