| Adrian39 a întrebat:

Trebuie sa trimit un colet unui prieten cu Posta Romana. El nu sta in Romania si i-am spus ca nu platesc eu livrarea, asa ca mi-a trimis pe mail o eticheta cu livrare preplatita spune el. Acum eu am doua nedumeriri. Ce semnifica codurile de bare de pe eticheta? Mai trebuie sa completez ceva? Si pot cum pot sa trimit coletul, il las la o cutie pentru colete sau trebuie sa il trimit de la oficiul postal? Intreb fiindca nu am mai trimis colete inainte. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Yuoia a răspuns:

Sigur ca trebuie sa completezi ceva. Cum crezi ca va ajunge coletul la el? Nu stiu ca Romania sa aiba "cutie pentru colete" nici la Posta Romana si nici la frmele de curierat. Asa ca duci coletul la Posta.
Nu stiu ce este acea eticheta, dar cu siguranta va trebui sa o prezinti la Posta sau chiar sa fie lipita pe colet (iti spun ei acolo) daca spui ca e livrare preplatita. Codurile de bare indica acest lucru, probabil si valoarea expeditiei.