| danibalbin a întrebat:

Salutare tuturor!

Am un laptop Lenovo nou nout si un ruter wireless. Laptopul vede orice retea wifi si se poate conecta la ea mai putin pe cea pe care o produce ruterul. Dar ruterul functioneaza, ma pot conecta la el cu orice tableta, telefon, laptop mai putin laptopul pe care l-am luat. Tin sa mentionez ca laptul s-a conectat la ruter, dar dupa ce am iesit cu el din aria de wifi si m-am intors, nu s-a mai conectat si nu a mai vazut reteaua.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Povesti! Ai un laptop Lenovo... fara sa spui ce model este. De asemeni ai si un router... fara sa spui ce model este. Reteaua de internet de unde este? Sistem de operare care este? Initial trebuie sa intri in setarile routerului si sa modifici pe acolo canalul sau mai stiu eu ce! Nu pot sa-ti dau alte date exacte decat povesti.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| danibalbin explică (pentru neluL):

N-am precizat chestia asta pentru ca sistemul, laptopul sau ruterul chiar nu conteaza... am avut un prieten care a avut aceeasi problema cu un Dell inspiron 1525 windows 7 home premium si un ruter Asus rtn-10e,net de la rds. si tot n-a reusit sa gaseasca raspunsul la exact aceeasi problema!

nu vreau sa fiu rau. dar daca nu stii mai bine nu vorbesti... cred ca am precizat destul de clar ca laptopurile vad orice retea wifi mai putin cea data de ruter, la ruter se pot conecta orice dispozitive, mai putin laptopul in cauza.

n-am intrat aici ca sa pun intrebari care n-au niciun sens. sau sa incerc sa spun tampenii... daca erai atat de destept pe cum o spune primul cuvant din raspunsul tau, ai fi intrebat frumos care sunt detaliile si iti raspundeam cu cea mai mare placere.

| neluL a răspuns (pentru danibalbin):

Cum sa nu conteze routerul cand setarile ce urmeaza sa le faci sunt in router? Sau crezi ca setarile sunt generale indiferent de model?! Nu e asa!
Ma intereseaza sistemul de operare deoarece voiam sa stiu ce se intampla in Network Connections.Pentru XP saunt niste setari, pentru Windows 7 alte setari, pentru Windows 8 alte setari.
Ma intereseaza si providerul pentru setarile care trebuiesc facute in router
Daca postezi intrebari care sti ca necesita si elemente hardware atunci de ce asa multe secrete?
Intrebarea se formula asa:
-am un laptop model...(nu conteaza ca-i nou nout)
-cu sistem de operare model...
-conexiune in retea wi-fi router model...
- de la provider model...
---si explici problema!
In fine...acum nu ma mai intereseaza nimic! Considera ca nu stiu desii raspunsurile mele contrazic ideea ta.

| YosPeTPU a răspuns:

Nu stiu incearca sa instalezi windowsu la laptop sau sa deconectezi si sa connectezi ruterul.

| danibalbin explică (pentru YosPeTPU):

Am incercat, apoi vede reteaua, se conecteaza la ea. apoi dispare din lista de retele wifi si pierde si conexiunea de net