| Kasper56 a întrebat:

Salutare tuturor, se poate instala Windows 7 Starter pe un AMD Athlon XP 3000+ cu 512mb ram? Sau trebuie sa raman la Windows-uri mai vechi? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Alberto97 a răspuns:

Incerca Linux Mint este gratuit si ar trebui sa iti mearga fara probleme

| Kasper56 explică (pentru Alberto97):

Zi cerintele te rog frumos

| Kasper56 explică (pentru Alberto97):

Stii ce, sunt de acord cu tine. As incerca si cu Linux Mint, daca mai pun rami multi. Da mersi, mi-ai dat o idee geniala.happy Esti tare. Sper sa mearga acum.

| Alberto97 a răspuns (pentru Kasper56):

512MB RAM (1GB recommended for a comfortable usage).
9GB of disk space (20GB recommended).
Graphics card capable of 800×600 resolution (1024×768 recommended).
DVD drive or USB port.
anstea sunt cerintele de la ultimul lansat 17.3 cauta o versiune mai veche desi si ansta ar trebui sa mearga
Si eu vreau sa fac mutarea pe linux dar ma joc si am -15 fps ma refer la anstea care nu sunt optimizate bine pentru linux sper sa-ti mearga

| Kasper56 explică (pentru Alberto97):

Sper si eu, multumesc mult, voi incerca. ALL BEST TPU FOURUM! happy

| Kasper56 explică (pentru Kasper56):

Apropo, merge sa-l fac pe USB-uri?

27 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Poti instala insa o sa mearga tip melc.
xp ar trebui sa iti mearga bine.
ca o alternativa poti instala RemixOS, androidul pentru pc.

| Kasper56 explică (pentru gelu1970):

Nu, XP-u nu merge. Apare 0x0000008E (Blue screen of Death). in plus nu stiu daca repecta calculatorul cerintele pentru RemixOS.
AMD Athlon XP 3000+, 512mb, 200 SATA HDD(Maxtor), Video Geforce FX 550.

| gelu1970 a răspuns (pentru Kasper56):

Remix os a fost gandit pentru pc cu putine resurse.
e un mare avantaj. in plus, configuratia ce o ai trebuie sa accepte xp.
incearca un alt xp, in ideea ca ai incercat doar cu un singur cd.
in 2003 xp exista deja.

| Kasper56 explică (pentru gelu1970):

Windows XP ar trebui sa mearga. Mi-a mers dintotdeauna. Acum mi-a dat acel Blue Screen Of Death(0x0000008E)

| ChrystianSandu a răspuns:

La 512mb Ram nu iti merge windows 7. Eu zic sa ramai la windows-ul vechi sau sa mai pui niste rami. XP-ului i s-a terminat suportu`.

| Kasper56 explică (pentru ChrystianSandu):

Stiu asta, de aceea voiam sa intreb. Totusi este vorba despre un AMD Athlon XP 3000+, 512mb, 200 SATA HDD(Maxtor), Video Geforce FX 550 si NU am XP ci Windows ME( XP-u nu merge sad )

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Kasper56):

Atunci nici-o sansa sa mearga 7-ele

| Kasper56 explică (pentru ChrystianSandu):

OK, mersi de sfat. Dar Vista ar putea sa mearga? (Home Basic)
Stiam ca ala cere minim 512MB.

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Kasper56):

Daca XP-ul nu merge, atunci nimic mai nou de 2003 nu merge.

| Kasper56 explică (pentru ChrystianSandu):

Nu, ai inteles gresit. Xp ar trebui sa mearga, dar am avut o defectiune cu Placa Video si de atunci nu merge Xp. Apare un Bsod( Blue Screen Of Death) 0x0000008E

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Kasper56):

Mai repet odata, nimic mai nou de 2003 nu merge. Asa ca nu mai intreba despre fiecare OS daca merge, cred ca maxim XP-ul, iar restul deja te depasesc.

| Kasper56 explică (pentru ChrystianSandu):

OK! Am inteles. Mersi de sfat. Vad ca te pricepiwinking

| Alberto97 a răspuns:

Da imposibil sa nu mearga

| Kasper56 explică (pentru Alberto97):

Salut, nu am reusit. Deci am butat pe USB, si a durat vreo 5-6 minute pana s-a incarcat. Apoi se vedea so-ul ciudat. Dungi pe pictograma cu meniul icon-urile de Home, install si computer nu se vedeau si imaginea era albastra.
Am incercat pe laptop si merge pe laptop.

Oare e de la placa video? Trebuie s-o schimb?

| Alberto97 a răspuns (pentru Kasper56):

Ce rezoluție are monitorului si ce placa video ai

| Kasper56 explică (pentru Alberto97):

1280x1024 LCD Philips 190s ( monitor)
Nvidia Geforce FX5500 256MB

| Kasper56 explică (pentru Kasper56):

Am mai incercat si cu alte placi video. Alea nu merg crying.

| Alberto97 a răspuns (pentru Kasper56):

Chiar nu stiu imi pare rau nu te pot ajuta incerca pe forumuri de la linux vezi ce distributi iti mai plac il recomand pentru ca e gratis si e facut corect nu ca windows care odata la 6 luni trebuie sa il instalezi pentru ca se misca lent si pe cele mai puternice pc

| Alberto97 a răspuns:

Nu se închide niciodată doar că nimeni nu mai postează după ce oferi funda ce-i rari postează ca să te ajute bafta in continuare.
Continuă să ajuți si tu pe ceilalți

| Kasper56 explică (pentru Alberto97):

Stii ce pana la urma PC s-a stricat. Am mai vrut sa fac o incercare (un upgrade de la Windows 2000 la XP) A mers ce a mers... dupa cateva zile facea zgomote ciudate si s-a inchis. Oricum am alt Laptop. Il voi folosi pe ala. happy

| Kasper56 explică:

Ei bine, un admin poate incheia acest topic! Multumesc TPU! happy Multumesc tuturor

| Kasper56 explică (pentru Kasper56):

Am rezolvat problemele! Stiti ce am facut, in caz de va mai intereseaza pe vreo unul. Am scos calculatorul, l-am pus intr-o cutie de carton si l-am lasat in magazie. Asta e tot