| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, pot instala Windows 8.1 pe AMD Athlon XP? Am un Procesor din asta cu 2. 2ghz si 3gb ram si 500 gb ssd? Oare il pot instala?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stim daca TU poti. tongue
De instalat, se poate, dar ar functiona foarte lent.
Instaleaza Windows 7, dar mai degraba un Linux.

| RAY a răspuns:

Ala e de muzeu, doneazăl

| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca merita, o sa te chinuiesti cu el.

Daca merge bine pe PC-ul tau, instaleaza ChromeOS.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau bagi un arch Linux.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Bine

| NLS a răspuns:

Ai modelul Athlon XP 3100+ sau Athlon XP 3200+?

Pe acel procesor, cel mai bine s-ar misca un Windows 7 Starter
(sau cel mult Windows 7 Home Premium (pe 32 biti))

Sub nici o forma W 8.1.

Asta daca nu mai doresti XP SP3, care s-ar impaca cel mai bine cu acel hardware, si ai gasi si drivere potrivite.
(Cu putin noroc o sa gasesti si pentru Windows 7, sper)

Ar merge bine si Linux Mint MATE 17.3 (sau 18.3 ), daca nu ai nevoie de jocuri, si nu ai nevoie neaparata de suita Microsoft Office, ori alte programe ce exista doar pe Windows (AutoCAD, Adobe Photoshop, etc).

( Pe Linux poti pune LibreOffice, care e GRATUIT si arata aproximativ identic, dar nu are interfata ribbon (ci clasica), si poate salva in formatele folosite de suita Microsoft, adica docx, xlsx, pptx.

https://www.libreoffice.org/download/download/

Bineinteles, tu ai nevoie de varianta pe 32 biti, nu 64 biti.

Daca vrei sa incerci cu Windows 7 Starter, scrie-mi pe privat sa iti spun unde il gasesti.
Iti spun din experienta ca merge mult mai bine pe un hardware ca acela, in comparatie cu Windows 7 Ultimate sau Pro.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Dar pe Duron merge sau pe Sempron?

| Brizbriz a răspuns:

500gb ssd... nu inteleg de ce te masochesti cu o basina atat de veche... si care nu merita, pe vremea aia AMD-ul era AMARAT RAU

nu stiu cat de multa istorie a calculatoarelor stii, dar amd athlon era un procesor mult mai puternic decat celeronul, asa ca toti jucatorii profesionisti de counter strike si-au vandut athloanele si si-au cumparat celeroane... PE BUNE
pentru ca amd-ul avea o placa de baza deosebit de retardata, fata de Intel, asa ca, viteza memoriei era de 3 ori mai mare pe celeron decat pe athlon, iar asta cel putin dubla fps-ul
deci... Athlon e o basina, care nu merita sa pierzi timpul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu totii ati dat niste raspunsuri inteligente, nu vreau sa jignesc pe cineva ca a ramas fara funda, cu totii o meritati!

| SelenaTpu a răspuns:

Da.