| Alphahkbg a întrebat:

Se pot lua amprentele si de pe pietre?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da

| Alphahkbg explică (pentru mgtow):

Dezvolta raspunsul daca se poate.

| mgtow a răspuns (pentru Alphahkbg):

Exista multe metode de le lua, au aparatura necesara si produse diferite ca sa afle

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pietrele sunt curate (fara noroi sau pamant pe ele), da, se pot lua amprente si de pe pietre!

| Alphahkbg explică (pentru Violleta2022):

Deci daca tin o piatra in mana si e de noroi/pamant si incerc sa imi iau amprentele de pe ia nu se poate?
poti argumenta de ce crezi asta?

| mihai69 a răspuns:

Doar dacă au suprafață netedă, lustruită (ca pietrele de râu sau marmura). De pe piatra spartă - slabe speranțe.

| Alphahkbg explică (pentru mihai69):

laughing de exemplu de pe pietrele de pe strada pline de praf nu se pot l'oa amprente :?

| mihai69 a răspuns (pentru Alphahkbg):

Repet: dacă e lustruită, da - se pot lua amprente. Dacă e din aia cioplită - slabe speranțe.
Cât de utile vor fi acele amprente, doar un expert criminalist poate spune.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai fost la manifestatie aseara?

| Alphahkbg explică (pentru TrăieşteClipa):

Din pacate nu.
is extrem de departe de Bucuresti si nici nu am rude ca sa nu trebuieasca sa ma cazez la un hotel...

| robertungureanu76 a răspuns:

Hai sa iti sintetizez eu în câteva cuvinte:daca ai Sa vrei sa faci proba cumpara de pe olx orice pulbere fina, de aluminiu sau grafit, ideea e sa fie o pulbere fina care sa adere la suprafața de pe care vrei sa iei amprenta.inmoi un pamatuf (pensulă de barbierit) in pulbere si pudrezi uniform suprafața până la un moment cand ai sa vezi ca ies in evidență niste urme; apoi folosești un scotch transparent si il lipsești pur si simplu peste acele urme după care dezlipesti si pui scotchul cu urma imprimată pe el pe o bucată de hârtie; ai sa vezi cum singur reușești să prelevezi amprente si iti vei da seama inclusiv de vechimea lor.