| lungu_4349 a întrebat:

Spuneti-mi si mie la ce te referi cand spui de exemplu ca Germania, Spania. Franta etc. au o economie si o infrastructura mult mai dezvoltata decat cea a romaniei. Adica ce au ele in plus? Va rog mult ajutati-ma. Dau funda mare + vot.

Răspuns Câştigător
| Ovilacul a răspuns:

Fondurile sunt administrate mult mai bine decat la noi. Probabil ca si la ei se fura, dar ei fura "cu bun simt" pe cand la noi nu se mai opresc. Asta ar fi cam principalul motiv pentru care o ducem asa de rau. Gandeste-te ca se investesc sute de milioane de euro in infrastructura in fiecare an si noi avem drumuri dezastroase. Undeva se duc banii aia si cu siguranta nu se duc acolo unde ar trebui. Cu economia e alta treaba. Aproape toate produsele de pe rafturile supermarket-urilor sunt din import. Mai nimic nu se produce in Romania si din cauza asta economia e la pamant. Banii ies din tara dar nu mai intra inapoi. Ia in considerare ca a fost o perioada cand Romania putea sa hraneasca jumatate din Europa si acum suntem la pamant din toate punctele de vedere. De aici iti dai seama ce conducere dezastroasa avem.