| bursaspor a întrebat:

Spuneti-mi si mie tarile europene care stau mult mai bine decat romania la toate capitolele. Exemplu salarii, nivel de trai etc.

4 răspunsuri:
| MG4Life a răspuns:

Germania!

| Zendayya a răspuns:

Germania, Franta, Elvetia... astea sunt cele mai importante pe care trebuie sa le stii. funda?

| costin95 a răspuns:

Aproape toatestraight face (din pacate)

| BDorin a răspuns:

De ex Spania (ca locuiesc si lucrez aici de 6 ani) salariul minim pe economie este de 700€ daca incepi de jos, in agricultura lucrand direct cu firma primesti 5-6€/h, asistenta medicala sa zicem, dupa parerea mea, e cam de tot cacatu (cel putin in privinta strainilor) pentru ca: daca te prezinti la medicul de familie, te consulta si la sfarsit iti da niste calmante si inapoi la munca (stiu asta ptc mi s-a intamplat si din cauza asta am fost spitalizat 2 luni, din cauza ca medicul respectiv nu ma tratat bine la timpul respectiv), cand vine vorba de politie. mai ales daca e o bataie, stau si privesc de la distanta, cand se termina. toti in duba si la sectie rolling on the floor sau cheama Politia nationala cu mascati si aia impart bocanci si'n stanga si'n dreapta apoi intreaba daca ai participat si tu la scandalul respectiv. Ca nivel de trai. sa zicem ca daca lucrezi o luna, 2 luni le poti sta acasa de voie happy daca stii si sa te limitezi.

Norvegia de ex, au un salariu mediu de 3000-4000 pe luna, dar si mancarea si restul lucrurilor sunt foarte scumpe, dar in comparatie cu Spania, e mai greu sa iti gasesti un serviciu daca nu stii limba, stiu acest lucru de la un amic care a plecat din spania in norvegia si dupa 2 luni s-a intors inapoi din cauza asta. Pe unde se ducea sa se angajeze ii cereau sa vorbeasca fluent norvegiana, ca pentru un muncitor nu angajeaza traductor engleza - norvegiana.