| Răzvi42 a întrebat:

Salut, aveti un numar de telefon de la wizz air unde pot vorbi cu cineva in romana pentru a ma interesa de ce documente am nevoie? Vreau sa o aduc pe cineva in Romania, cineva din Burkina Faso, Africa. Vreau sa stiu de ce documente are nevoie pentru a putea calatori in Romania.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In primul rand viza pentru Romania. Si vreti sa va si casatoriti. Apoi divorteaza de tine si gata, este cetatean roman.

| Răzvi42 explică (pentru darrio2007):

Wow,mersi de sfat.Imediat merg sa ii spun ca ne despartim. Sa iti dea Dumnezeu sanatate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pașaport. Viză de intrare în România.

| relian a răspuns:

Intreaba la ambasada RO de pe unde esti tu. Aia cu avioanele nu se ocupa cu acte si ce vrei sa stii.
Ce documente sa aiba nevoie,pasaport si viza,aia e tot,nici nu trebuie sa mai intrebi. Deci ea trebuie sa mearga in tara ei la ambsada RO,sau daca n-are ambsada,is cumva afliati pe acolo prin tara vecina, merge,ii dau romanii viza din parti laughing glumnesc, dar banui ca trebuie sa spuna pentru ce vine in RO.

Deci cel mai indicat e sa suni cum am zis, pentru obtinerea unei vize nu doara mergi si gata da aia viza oricui. banui ca trebuie ca tu sai trimiti ceva hirtie,invitatie etc, cum am zis la ambsada te lamuresc aia, poti eventual sa suni doara,sa nu te deplasezi.

Ca idee iti spun sigur ca romanii fara viza nu o primeste. Am un roman aici, cetatean american, sa insurat aici cu o africanca de prin Botswana, deja i-a venit femeii green card, deci esti in regula, sau dus prin vancata, Anglia, Franta, Italia si romanu zice, hai o tura si prin RO.

Cind au ajuns in RO, la aeroport, nu ia lasat sa iasa afara laughing adica pe ea, au zis ca trebuie sa aiba viza laughing ca sa vezi si tu la romani ca la nimeni.
Aia din Italia, Anglia, franta nu iau cerut nimic, doara greeen cardul, romanii is mai ciufuti,

Deci intimplare din vara asta, acu vreo 2-3 luni cred.

Ca africanca ta sa obtina viza, aia trebuie tu sa te interesezi, ce are nevoie, invitatie, stiu si eu ce alte documente.Informatiile astea le obtii de la ambsada romana,sau daca esti in RO probabil de la guvern sau habar nu am exact de unde.

Aia daca suni la aeroport,tot la acolo or sa te trimita, sau pe africanca or sa o trimita la ambsada RO din tara ei.

Cu alte cuvinte vrei sa-i faci acte sau ce? Nui chiar asa de simplu cred.
Chiar daca te casatoresti cu cineva, nu imediat si obtine aia cetatenie, poaye sa stea si o suta de ani pana sa-i dea laughing poate sa stea si un an sau o luna ori o zi, depinde de persoana,depide ce interese sunt.

Ro nu are program de emigrare, asa ca cetatenia pentru un strain este acordata de cum i se scoala guvernului roman, nu is termeni sau chestii exacte.

Sint de exemplu sau erau conditii speciale acordate celor din RM,dar aia se aplica doara alora, pentru alti straini se aplica legea generala,adica cum am zis, ani, luni zeci de ani sute de ani dupa caz.

Asa ca daca vrei sa faci acte cuiva, e bun sa te interesezi inainte ce se face cit dureaza, sa stii sa nu te incurci degeaba.

Singurele tari care au programe de emigrare is cateva tari in lume, Canada, Australia, SUA, acolo is termeni, chestii clare, in restul lumii stai la mina guvernului, cand vor aia sa iti dea.

In Italia de exemplu, trebuie sa ai vreo 18-20 de ani de Italia, de stat pe acolo, asta sa arti ca ai stat, sa poti aplica pentru cetatenie.

In tarile cu prohgrame ai termeni 3 ani sau 5 ani asa cum e in Canada sau SUA deci dupa 3 sau 5 ani poti sa fii deja cetatean.

Depinde de la tara la tara.

| Ciprian09 a răspuns:

Problema este ca te taxează dacă suni cu 1.19€/min dacă nu ma înșel!
Pentru călătoriile de genul cel mai probabil o sa aibă nevoie de pașaport!