| clara a întrebat:

Stie careva cu ce solutie iese sucul de rosii dintr-un material de bumbac?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

In general sucurile de fructe ies dintr-o tesatura cu solutia care sta la baza tuturor acestor "minunate solutii de curatat", produsul se numeste acid oxalic si se foloseste frecand pata umeda cu o carpa care are pe ea cateva cristale din respectivul acid.

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Incerca sa pui la inmuiat cu o solutie concentrata de ariel ( o lingura de detergent bine diluat intr-un pahar cu apa ) si pusa solutia direct pe pata. Lasat 2-3 ore, frecat un pic si apoi pus in masina de spalat

| JustMeFlory a răspuns:

Incearca cu Vanish.

| danut a răspuns:

"http://www.bizoo.ro/produse/acid-oxalic-si-acid-formic/start-0/10/" aici este o adresa unde se comercializeaza acidul oxalic.

| valsulnorilor a răspuns:

Trebuie spalat la masina de spalat dar temperatura apei sa fie la 0, adica apa din masina sa fie rece ca daca e calda pata se fixeaza, bumbacul se vopseste la cele mai joase temperaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La ora actuală inamicul petelor de orice natură este Vanish.
Pa, pa.

| clara explică:

Incercasem si cu vanish.mai ramane solutia cu acidul oxalic. sper sa mearga asta macar. multumesc tuturor big hug

si apropo. unde gasesc de vanzare acid oxalic?