| DanaQ a întrebat:

Stie cineva cat costa rambursul la un colet de 150-200g trimis prin Posta Romana? [valoare 20ron]

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am inteles din prima la ce te referi. Taxa de ramburs perceputa de posta este usor de calculat. Pe site-ul postei este un program de calculat: http://www.posta-romana.ro/......mburs.html
In dreapta sus gasesti acest programel.
Ideea este ca sub un Kg nu poti calcula.
Pentru un Kg la 20 lei mi-a dat urmatoarele valori:
Tarif de inregistrare 4.90 RON
Tarif pe greutate: 1.9 RON
Tarif fix 2.5 RON
Asigurarea valorii 0.22 RON
Ramburs mandat postal 0.22 RON
Pret total: 9.74 RON
Deci pentru 200 grame poate fi cel mult 5-6 lei in total.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Valoarea de ramburs o stabileste cine trimite pachetul. El va gandi asa: in pachet am lucruri cu valoarea de 200 lei (sa zicem) si ma mai costa ambalatul si trimiterea 30 lei. Deci voi pune ramburs 230 lei. Poate sa zica hai sa pun 250 lei ca sa mai iau 20 lei in plus.
Concluzia: nimeni nu poate sti cat costa rambursul.
Daca ai confundat termenul si vorbesti de retrimiterea unui colet aia costa in jur de 4-5 lei.

| DanaQ explică (pentru Salontanul):

Ma refer la taxa de ramburs perceputa de Posta Romana in functie de valoarea declarata a coletului. Ce iau eu in calcul, adica ambalatul si altele, este partea a doua. M-am uitat intre timp pe site-ul Postei Romane si daca am inteles corect taxa de expediere+taxa de ramburs pentru un colet mic e de 10lei [3+7lei, ceva de genu'). Asta se plateste separat, iar cand vin banii de la destinatar, recuperez cei 7 lei. La acestia ma refeream. Cred ca suma difera pentru valori mai mari, oricum. Pentru cifre exacte o sa intreb la Posta. Merci.

| DanaQ explică (pentru Salontanul):

Exact! Ai o fundiţă de la mine pentru efortul de a te uita pe site si raspuns. Merci!winking

| Salontanul a răspuns (pentru DanaQ):

Mersi si eu.

| Salontanul a răspuns (pentru DanaQ):

N-am inteles din prima la ce te referi. Taxa de ramburs perceputa de posta este usor de calculat. Pe site-ul postei este un program de calculat: http://www.posta-romana.ro/......mburs.html
In dreapta sus gasesti acest programel.
Ideea este ca sub un Kg nu poti calcula.
Pentru un Kg la 20 lei mi-a dat urmatoarele valori:
Tarif de inregistrare 4.90 RON
Tarif pe greutate: 1.9 RON
Tarif fix 2.5 RON
Asigurarea valorii 0.22 RON
Ramburs mandat postal 0.22 RON
Pret total: 9.74 RON
Deci pentru 200 grame poate fi cel mult 5-6 lei in total.