| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca pot afla cand un calculator este online pe internet? ii stiu ip-ul dar daca nu are nici un program deschis. vreau sa stiu doar cand e aprins calculatorul

4 răspunsuri:
| ExpertHost a răspuns:

Daca nu are firewall setat sa u raspunda la icmp reuests, este foarte usor: start -> run -> cmd si acolo scrii ping IP-ul respectiv. Daca vrei sa nu se opreasca operatiunea respectiva (in primul caz face 4 requesturi si se opreste) va trebui sa scrii "ping xxx. xxx. xxx. xxx -t" si pentru a-l opri, dai Ctrl+c happy Daca pc-ul respectiv nu este deschis sau nu are net, o sa iti apare Request timed out iar daca este ON, o sa iti apara niste cifre. Sper ca m-am facut inteles. thumbs up

| ExpertHost a răspuns:

Pai esti sigur ca are IP FIX? si nu e dhcp? Adica la fiecare conectare sa ii aloca alt IP? Mai poti incerca cu Remote Desktop connection ca sa vezi daca iti cere user si parola. Tind sa cred ca ori nu ai IP corect, ori are DHCP. Foloeste mesageria privata ca asa, din intamplare am dat peste a doua intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat cu ping.si imi da Request timed out.cu toate ca stiu ca este online. poate are setat vreun firewall. mersi de raspuns oricum.alta metoda stii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică: