| sofiaaaa001 a întrebat:

Stie cineva de ce acte am nevoie pentru a ma angaja? De exemplu stiu ca trebuie sa le arat cazierul, adeverinta de elev, mai trebuie altceva?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

O diploma de absolvire a ceva - poate sa fie aia de 8 clase, nu e bai. Copie buletin, parca, plus ceva fisa medicala. A, da, cred ca si cazierul, dar nu e musai. Imi aduc aminte ca nu am avut nevoie de cazier, chit ca m-am angajat singur, daca era de adaugat ala la dosar ca totul sa fie bine imi ziceau fetele de la HR.

| sofiaaaa001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca inca sunt in proces de a ma asigura la cnas este okay sa nu aduc fisa medicala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Cnas si cas si restul de contributii sunt facute de contabilul firmei la care te angajezi. Tu nu ai nimic de facut decat sa mergi la interviu cu copii dupa buletin etc ti se spune

| Simo345 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Nu are nicio legatura. la angajare ai nevoie de: copie CI, copie acte studii/adeverinta elev (eventuale diplome sau certificari, cursuri, etc) CV in care sa atesti studii, eventuala experienta, etc., cazier judiciar (este obligatoriu nu facultativ), notiunea de fisa medicala la angajare nu exista. angajatorul inainte de angajare te va trimite la unitatea sanitara cu care are contract sa faci vizita medicala, care sa ateste ca esti apta de munca, copie certificat nastere/casatorie, daca e cazul si daca exista copii in intretinere. pe langa asta, chef de munca sa ai si copie extras bancar unde sa-ti vireze drepturile salariale. cat despre cass cnas, css si ce mai e, vei fi asigurata prin incheierea contractului legal de munca. elevii din invatamantul obligatoriu de stat sunt asigurati medical prin efectul legii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Pai ce legatura are asiguratul cu fisa medicala? Fisa aia e ca esti apta de munca si nu ai eu-stiu-ce-boli ar putea sa iti pericliteze activitatea, dar depinde de activitate. Testele facute in sensul asta sunt platite de catre angajator de regula, oricum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actele pe care ti le cere angajatorul. Cazierul nu se cere tot timpul, depinde de post. In general se cer : ultima diploma obtinuta referitor la studii, un buletin, un extras de cont pentru a primi salariul pe card, adeverinta de la scoala sau facultate daca inca studiezi.