| Ho1 a întrebat:

Stie cineva regurile de pe facebook? av vrea scrie chiar aici pe TPU ci nu o adresa unde sa citesc.

6 răspunsuri:
| Demise a răspuns:

Confidenţialitate

Confidenţialitatea ta este foarte importantă pentru noi. Ne-am conceput Politica de utilizare a datelor pentru a aduce la cunoştinţă informaţii importante cu privire la modul în care poţi utiliza Facebook pentru distribuirea de informaţii către alte persoane şi cu privire la modul în care colectăm şi în care putem utiliza conţinutul şi informaţiile tale. Te încurajăm să citeşti Politica de utilizare a datelor şi să o utilizezi pentru a te ajuta să iei decizii în cunoştinţă de cauză.
Partajarea conţinutului şi a informaţiilor tale

Tu eşti deţinătorul întregului conţinut şi al tuturor informaţiilor pe care le postezi pe Facebook şi tu poţi controla modul în care acestea sunt partajate, prin intermediul setărilor de confidenţialitate şi de aplicaţie. Suplimentar:
Pentru conţinutul acoperit de drepturile de proprietate intelectuală, cum ar fi fotografiile şi videoclipurile (conţinut IP), ne poţi oferi în mod specific permisiunea următoare, care face obiectul setărilor de confidenţialitate şi de aplicaţie: ne acorzi o licenţă globală neexclusivă, transferabilă, sub-licenţiabilă, cu drept de reproducere liberă, pentru utilizarea oricărui conţinut IP pe care îl postezi pe Facebook sau în legătură cu Facebook (Licenţă IP). Această Licenţă IP expiră când ştergi conţinutul tău IP sau contul, cu excepţia situaţiei în care conţinutul tău a fost partajat cu alte persoane, iar acestea nu l-au şters.
Când ştergi conţinutul IP, acesta este şters într-un mod asemănător cu golirea coşului de reciclare pe un calculator. Totuşi, înţelegi că acest conţinut eliminat poate rămâne în copiile de siguranţă pentru o perioadă rezonabilă de timp (nefiind însă disponibil pentru alte persoane).
Când utilizezi o aplicaţie, aceasta poate solicita permisiunea de accesare a conţinutului şi informaţiilor tale, precum şi a conţinutului şi informaţiilor pe care alte persoane le-au partajat cu tine. Solicităm ca anumite aplicaţii să îţi respecte confidenţialitatea, iar acordul tău cu privire la acea aplicaţie va controla modul în care aplicaţia poate utiliza, stoca şi transfera acel conţinut şi acele informaţii. (Pentru a afla mai multe despre Platformă, inclusiv despre modul în care poţi controla informaţiile pe care alte persoane le pot partaja cu aplicaţiile, citeşte Politica de utilizare a datelor şi pagina Platformă.)
Când îţi publici conţinutul sau informaţiile utilizând setarea Public, aceasta înseamnă că permiţi tuturor persoanelor, inclusiv celor care nu au un cont de Facebook, să acceseze şi să utilizeze acele informaţii, precum şi să le asocieze cu tine (adică numele tău şi fotografia ta de profil).
Întotdeauna apreciem feedback-ul tău sau alte sugestii cu privire la Facebook, dar înţelegi că putem să le utilizăm fără nicio obligaţie de a-ţi oferi o compensare pentru acestea (la fel cum nici tu nu ai nicio obligaţie de a le oferi).
Securitatea

Facem tot posibilul să menţinem Facebook-ul sigur, dar nu putem garanta acest lucru. Pentru a menţine Facebook-ul sigur avem nevoie de ajutorul tău, care include următoarele angajamente din partea ta:
Nu vei posta anunţuri comerciale neautorizate (cum ar fi mesaje spam) pe Facebook.
Nu vei colecta conţinutul sau informaţiile utilizatorilor şi nu vei accesa în niciun alt mod Facebook utilizând mijloace automatizate (cum ar fi programele bot de colectare, roboţii, păianjenii sau site-urile de tip scraper) fără acordul nostru prealabil.
Nu vei desfăşura nicio acţiune de marketing ilegală, la nivel multiplu, cum ar fi schemele piramidale, pe Facebook.
Nu vei încărca viruşi sau alte coduri maliţioase.
Nu vei solicita informaţii de autentificare şi nu vei accesa conturi care aparţin altor persoane.
Nu vei agresa, nu vei intimida şi nu vei hărţui niciun utilizator.
Nu vei posta conţinut care: reprezintă discursuri despre ură, este ameninţător sau pornografic; incită la violenţă sau conţine nuditate sau violenţă grafică sau gratuită.
Nu vei dezvolta şi nu vei utiliza aplicaţii terţe care conţin materiale despre alcool, întâlniri sau alte materiale pentru adulţi (inclusiv reclame) fără restricţiile de vârstă adecvate.
Ne vei respecta Ghidul pentru promoţii şi toate legile aplicabile dacă publici sau dacă organizezi concursuri, donaţii sau loterii („promoţii") pe Facebook.
Nu vei utiliza pagina Facebook pentru acţiuni ilegale, care induc în eroare, maliţioase sau discriminatorii.
Nu vei întreprinde nicio acţiune care ar putea dezactiva, supraîncărca sau afecta funcţionarea corespunzătoare sau interfaţa Facebook, cum ar fi negarea atacurilor sau amestecul în redarea paginilor sau a altor funcţii Facebook.
Nu vei facilita şi nu vei încuraja încălcarea prezentei Declaraţii sau a politicilor noastre.
Înregistrarea şi securitatea contului

Utilizatorii Facebook îşi oferă numele şi informaţiile lor reale, iar noi avem nevoie de ajutorul tău pentru păstrarea acestor detalii ca atare. Iată câteva angajamente pe care le iei faţă de noi referitor la înregistrarea şi menţinerea securităţii contului tău:
Nu vei furniza informaţii personale false pe Facebook şi nu vei crea un cont pentru o altă persoană în afară de tine fără a avea permisiunea de a face acest lucru.
Nu vei crea mai mult de un cont personal.
Dacă îţi dezactivăm contul, nu vei crea un alt cont fără permisiunea noastră.
Nu vei utiliza cronologia ta personală pentru câştig personal sau pentru câştiguri comerciale (cum ar fi vânzarea actualizărilor tale de stare către un beneficiar de publicitate).
Nu vei utiliza pagina Facebook dacă ai sub 13 ani.
Nu vei utiliza pagina Facebook dacă ai fost condamnat pentru agresiune sexuală.
Vei menţine informaţiile de contact corecte şi actualizate.
Nu vei dezvălui parola (sau în cazul dezvoltatorilor, cheia ta secretă), nu vei lăsa pe nimeni altcineva să îţi acceseze contul şi nu vei întreprinde nicio altă acţiune care ţi-ar putea periclita securitatea contului.
Nu îţi vei transfera contul (inclusiv paginile sau aplicaţiile pe care le administrezi) către alte persoane fără a obţine în prealabil permisiunea noastră în scris.
Dacă selectezi un nume de utilizator sau un identificator similar pentru contul sau pentru pagina ta, ne rezervăm dreptul de a-l elimina sau de a-l reclama dacă noi considerăm că acesta este neadecvat (cum ar fi situaţia în care deţinătorul unei mărci comerciale reclamă un nume de utilizator care nu este strâns legat de numele real al utilizatorului).
Protejarea drepturilor celorlalte persoane

Noi respectăm drepturile celorlalte persoane şi ne aşteptăm ca şi tu să procedezi la fel.
Nu vom posta conţinuturi şi nu vom întreprinde nicio acţiune pe Facebook care să încalce drepturile altor persoane sau să încalce în orice alt mod legea.
Putem elimina orice conţinut sau informaţii pe care le postezi pe Facebook dacă noi considerăm că acestea încalcă prezenta Declaraţie sau politicile noastre.
Îţi oferim instrumentele necesare pentru a te ajuta să îţi protejezi drepturile de proprietate intelectuală. Pentru mai multe detalii, vizitează pagina noastră Cum raportezi reclamaţiile privind încălcarea drepturilor de proprietate intelectuală.
Dacă îţi eliminăm conţinutul pentru încălcarea drepturilor de autor ale unei alte persoane şi tu consideri că l-am eliminat din greşeală, îţi vom oferi posibilitatea unui recurs.
Dacă încalci în mod repetat drepturile de proprietate intelectuală ale altor persoane, îţi vom dezactiva contul când va fi cazul.
Nu vei utiliza drepturile noastre de autor sau mărcile noastre comerciale (inclusiv Facebook, siglele Facebook şi F, FB, Face, Poke, Book şi Wall) şi nicio marcă similară derutantă, cu excepţia situaţiei în care ai acordul expres prin Instrucţiunile noastre de utilizare a mărcii sau acordul nostru prealabil în scris.
În cazul în care colectezi informaţii de la utilizatori: vei obţine acordul acestora, vei explica în mod clar că tu (şi nu Facebook) colectezi informaţiile acestora şi vei posta o politică de confidenţialitate care explică ce informaţii colectezi şi cum le vei utiliza.
Nu vei posta pe Facebook documente de identificare sau alte informaţii financiare sensibile ale altor persoane.
Nu vei eticheta utilizatorii şi nu vei transmite invitaţii prin e-mail non-utilizatorilor fără acordul acestora. Facebook oferă instrumente de raportare socială pentru a permite utilizatorilor să furnizeze feedback despre etichetare.
Telefoane mobile şi alte dispozitive

În prezent oferim în mod gratuit serviciile noastre de conectare mobile, dar reţine că tarifele şi taxele normale, cum ar fi cele pentru SMS-uri, aplicate de furnizorul tău de servicii de telefonie mobilă se vor aplica în continuare.
În cazul în care îţi modifici sau îţi dezactivezi numărul de telefon mobil, îţi vei actualiza informaţiile de cont pe Facebook în termen de 48 de ore pentru a te asigura că mesajele nu se transmit către persoana care va prelua numărul tău vechi.
Vei oferi acordul şi toate drepturile necesare care să permită utilizatorilor să îşi sincronizeze dispozitivele (inclusiv prin intermediul unei aplicaţii) cu orice informaţii care sunt vizibile pentru aceştia pe Facebook.
Plăţi

Dacă efectuezi o plată pe Facebook sau dacă utilizezi Facebook Credits, ne accepţi Termenii de plată.
Prevederi speciale, aplicabile plugin-urilor sociale

Dacă incluzi plugin-urile noastre sociale, cum ar fi butoanele Partajare sau Îmi place pe site-ul tău Web, ţi se vor aplica următorii termeni suplimentari:
Îţi oferim permisiunea de a utiliza plugin-urile sociale Facebook astfel încât utilizatorii să poată posta legături sau conţinut de pe site-ul tău Web pe Facebook.
Ne oferi acordul de a utiliza şi de a permite altor persoane să utilizeze astfel de legături şi conţinut pe Facebook.
Nu vei amplasa un plugin social pe o pagină cu conţinut care ar încălca termenii prezentei Declaraţii dacă se postează pe Facebook.
Prevederi speciale aplicabile dezvoltatorilor/operatorilor de aplicaţii şi site-uri Web

Dacă eşti dezvoltator sau operator al unei aplicaţii Platformă sau al unui site Web, pentru tine se vor aplica următorii termeni suplimentari:
Eşti responsabil pentru aplicaţia ta şi pentru conţinutul acesteia, precum şi pentru toate modalităţile de utilizare a Platformei. Aceasta include şi asigurarea că aplicaţia ta sau utilizarea Platformei respectă Politicile noastre pentru Platforma Facebook şi Ghidul nostru pentru publicitate.
Accesul tău la Facebook şi utilizarea datelor pe care le primeşti de pe Facebook vor fi limitate după cum urmează:
Vei solicita numai datele de care ai nevoie pentru utilizarea aplicaţiei tale.
Vei avea o politică de confidenţialitate prin care le transmiţi utilizatorilor ce date de utilizator vei utiliza şi modul în care le vei utiliza, afişa, partaja sau transfera şi vei include adresa cu politica ta de confidenţialitate în Aplicaţia Dezvoltator.
Nu vei utiliza, afişa, partaja sau transfera datele unui utilizator în mod inconsecvent cu politica ta de confidenţialitate.
Vei şterge toate datele pe care le primeşti de la noi cu privire la un utilizator dacă acesta îţi solicită să faci acest lucru şi vom oferi un mecanism prin care utilizatorii să efectueze o astfel de solicitare.
Nu vei include în campaniile de publicitate datele pe care le primeşti de la noi cu privire la un utilizator.
Nu vei transfera direct sau indirect datele pe care le primeşti de la noi pentru a le adăuga la (şi nu vei utiliza astfel de date în legătură cu) o reţea de publicitate, o piaţă de publicitate, un broker de informaţii sau alte instrumente corelate de promovare prin publicitate, chiar dacă un utilizator este de acord cu acest transfer sau cu această utilizare.
Nu vei vinde datele utilizatorului. Dacă aplicaţia ta este achiziţionată de către o terţă parte sau dacă fuzionezi cu o terţă parte, poţi continua utilizarea datelor de utilizator în cadrul aplicaţiei tale, dar nu vei putea transfera datele de utilizator în afara acesteia.
Îţi putem solicita ştergerea datelor de utilizator dacă le utilizezi într-un mod care stabilim că este inconsecvent cu aşteptările utilizatorilor.
Îţi putem limita accesul la date.
Vei respecta toate celelalte restricţii care sunt conţinute în Politicile noastre pentru Platforma Facebook.
Nu ne vei oferi informaţii pe care le colectezi în mod independent de la un utilizator sau conţinutul unui utilizator fără acordul acelui utilizator.
Vei facilita pentru utilizatori procesul de eliminare a aplicaţiei tale sau de deconectare de la aceasta.
Vei facilita pentru utilizatori modalitatea de a te contacta. Îţi putem, de asemenea, partaja adresa de e-mail cu utilizatori şi cu alte persoane care susţin că le-ai încălcat în orice mod drepturile.
Vei oferi clienţilor asistenţă pentru aplicaţia ta.
Nu vei posta pe www.facebook.com reclame de la terţe părţi sau casete de căutare pe internet.
Îţi oferim toate drepturile necesare pentru utilizarea codului, API-urilor, datelor şi instrumentelor pe care le primeşti de la noi.
Nu vei vinde, transfera sau sub-licenţia către nicio terţă parte codul, API-urile sau instrumentele noastre.
Nu vei denatura relaţia ta cu Facebook către terţe părţi.
Poţi utiliza siglele pe care le punem la dispoziţie dezvoltatorilor sau poţi emite un comunicat de presă sau alte declaraţii publice, cu condiţia să respecţi Politicile noastre pentru Platforma Facebook.
Putem emite un comunicat de presă în care se descrie relaţia noastră cu tine.
Vei respecta toată legislaţia în vigoare. În mod special (dacă este cazul):
vei avea o politică pentru eliminarea conţinutului ilegal şi pentru întreruperea accesului persoanelor care încalcă în mod repetat legea, care să fie în conformitate cu Digital Millennium Copyright Act (Legea privind drepturile de autor digitale - DMCA).
vei respecta Video Privacy Protection Act (Legea privind protecţia confidenţialităţii video - VPPA) şi vei obţine orice acord opt-in necesar de la utilizatori astfel încât datele de utilizator care fac obiectul VPPA să poată fi partajate pe Facebook. Vei declara că divulgarea informaţiilor către noi nu va fi întâmplătoare pentru desfăşurarea obişnuită al activităţii tale comerciale.
Nu îţi garantăm faptul că Platforma va fi întotdeauna gratuită.
Ne oferi toate drepturile necesare pentru activarea aplicaţiei tale pe Facebook, incluzând aici dreptul de încorporare a conţinutului şi informaţiilor pe care ni le oferi în fluxurile, cronologiile şi articolele utilizatorilor.
Ne oferi dreptul de a realiza legături către aplicaţia ta sau de a o încadra, precum şi de a posta conţinut, include anunţuri publicitare în jurul aplicaţiei tale.
Putem analiza aplicaţia, conţinutul şi datele tale pentru orice scop, inclusiv cel comercial (cum ar fi pentru orientarea livrării anunţurilor publicitare şi pentru indexarea conţinutului pentru căutare).
Pentru a ne asigura că aplicaţia ta este sigură pentru utilizatori, putem realiza un audit al acesteia.
Putem crea aplicaţii care oferă caracteristici şi servicii similare cu aplicaţia ta sau care se află în alt mod în concurenţă cu aceasta.
Despre anunţurile publicitare şi alt conţinut comercial oferit sau îmbunătăţit de Facebook

Scopul nostru este să oferim anunţuri publicitare şi conţinuturi comerciale valoroase pentru utilizatorii noştri şi pentru furnizorii de publicitate. Pentru a ne ajuta în acest sens, eşti de acord cu următoarele:
Poţi utiliza setările de confidenţialitate pentru a limita modul în care numele şi fotografia ta de profil pot fi asociate cu un conţinut comercial, sponsorizat sau asociat (cum ar fi marca ta preferată) oferit sau îmbunătăţit de către noi. Ne oferi acordul de utilizare a numelui şi a fotografiei tale de profil în legătură cu acel conţinut care face obiectul limitelor impuse de tine.
Nu oferim conţinutul sau informaţiile tale către furnizorii de publicitate fără acordul tău.
Înţelegi că este posibil să nu identificăm întotdeauna serviciile şi comunicările plătite ca atare.
Prevederi speciale aplicabile furnizorilor de publicitate

Poţi ţinti publicul dorit prin achiziţionarea anunţurilor pe Facebook sau prin reţeaua noastră de publicitate. Următorii termeni suplimentari se aplică în cazul tău, dacă postezi o comandă prin intermediul portalului nostru online de publicitate (Comanda):
Atunci când postezi o comandă, ne vei transmite tipul de reclamă pe care doreşti să o achiziţionezi, suma pe care doreşti să o cheltui şi oferta ta. Dacă îţi acceptăm comanda, vom furniza anunţurile tale publicitare imediat ce spaţiul necesar devine disponibil. Atunci când postăm anunţul tău publicitar, facem tot posibilul să transmitem anunţurile către audienţa pe care o specifici, deşi nu putem garanta în fiecare situaţie că anunţul tău va ajunge la ţinta stabilită.
Este posibil să lărgim criteriile de orientare către public pe care le-ai specificat în cazurile în care considerăm că procedând astfel se va îmbunătăţi eficienţa campaniei tale de publicitate.
Plăţile pentru comenzile tale vor fi efectuate în conformitate cu Termenii noştri de plată. Suma pe care o datorezi va fi calculată pe baza mecanismelor noastre de urmărire.
Anunţurile tale publicitare vor respecta Ghidul nostru pentru publicitate.
Noi vom stabili dimensiunea, locaţia şi amplasarea anunţurilor tale publicitare.
Nu garantăm dinamica pe care anunţurile tale publicitare o vor avea, cum ar fi numărul de clicuri obţinute de acestea.
Nu putem controla modul de generare a clicurilor pentru anunţurile tale. Avem sisteme care încearcă să detecteze şi să filtreze anumite activităţi legate de clicuri, dar nu ne asumăm responsabilitatea pentru frauda de clicuri, problemele tehnice sau alte tipuri de activităţi potenţial nevalide referitoare la clicuri, care ar putea afecta costul anunţurilor tale publicitare postate.
Vei putea anula comanda în orice moment prin intermediul portalului nostru online, dar procesul de încetare a rulării anunţurilor tale publicitare poate dura până la 24 ore. Eşti responsabil(ă) pentru achitarea tuturor anunţurilor publicitare care rulează.
Licenţa noastră de rulare a anunţului tău publicitar se va încheia atunci când am finalizat comanda. Înţelegi totuşi că dacă utilizatorii au interacţionat cu anunţul tău publicitar, acesta poate rămâne activ până când îl şterg utilizatorii.
Putem utiliza anunţurile tale publicitare şi conţinutul şi informaţiile aferente acestora în scopuri de marketing sau promoţionale.
Nu vei emite niciun comunicat de presă şi nu vei face declaraţii publice cu privire la relaţia ta cu Facebook fără acordul nostru prealabil în scris.
Putem respinge sau elimina orice anunţ publicitar, din orice motiv.
Dacă postezi anunţuri publicitare în numele altor persoane, trebuie să ai permisiunea pentru postarea acelor anunţuri, inclusiv pentru următoarele aspecte:
Garantezi că ai autoritatea legală să angajezi furnizorul de reclamă în conformitate cu această Declaraţie.
Eşti de acord că dacă furnizorul de reclamă pe care îl reprezinţi încalcă prezenta Declaraţie, este posibil să te tragem la răspundere pentru această încălcare.
Prevederi speciale aplicabile paginilor

Dacă creezi sau administrezi o pagină pe Facebook, eşti de acord cu Termenii noştri privind paginile.
Prevederi speciale aplicabile software-ului

Dacă descarci un software al nostru, cum ar fi un produs software independent sau un plugin pentru browser, eşti de acord că, la anumite intervale de timp, software-ul poate descărca upgrade-uri, actualizări şi caracteristici suplimentare furnizate de noi, cu scopul îmbunătăţirii, perfecţionării şi dezvoltării suplimentare a software-ului respectiv.
Nu vei modifica, crea lucrări derivate, decompila sau nu vei încerca în alt mod să extragi codurile noastre sursă, cu excepţia situaţiilor în care ai acordul expres de a face acest lucru sub o licenţă cu sursă deschisă sau îţi acordăm permisiunea expresă în scris.

Amendamente

Putem modifica prezenta Declaraţie dacă îţi oferim o notificare (prin postarea modificării pe Pagina de administrare a site-ului Facebook), precum şi oportunitatea de a face comentarii. Pentru a obţine notificări cu privire la modificările viitoare aduse prezentei Declaraţii, vizitează Pagina de administrare a site-ului Facebook şi fă clic pe butonul „Îmi place" pentru pagină.
Pentru modificările aduse secţiunilor 7, 8, 9 şi 11 (secţiunile cu privire la plăţi, dezvoltatorii de aplicaţii, operatorii de site-uri Web şi furnizorii de publicitate), îţi vom oferi o notificare prealabilă cu minim trei zile înainte. Pentru toate celelalte modificări îţi vom oferi o notificare prealabilă cu minim şapte zile înainte. Comentariile aduse modificărilor propuse vor fi postate pe Pagina de administrare a site-ului Facebook.
Dacă peste 7.000 de utilizatori postează un comentariu independent cu privire la o anumită modificare propusă, îţi vom oferi, de asemenea, oportunitatea de a participa la un vot, în cadrul căruia îţi vor fi puse la dispoziţie alternative. Votul va fi obligatoriu pentru noi dacă votează peste 30% dintre toţi utilizatorii activi, înregistraţi începând de la data notificării.
Dacă aducem modificări politicilor la care se face referire în prezenta Declaraţie sau care sunt încorporate în aceasta, este posibil să oferim o notificare pe Pagina de administrare a site-ului.
Putem efectua modificări din motive juridice sau administrative sau pentru a corecta o declaraţie incorectă, cu notificare, fără oportunitatea de a comenta.
Continuarea utilizării site-ului Facebook de către tine, după realizarea modificărilor aduse termenilor, reprezintă acordul tău cu privire la termenii modificaţi.
Încetarea

Dacă încalci litera sau spiritul prezentei Declaraţii sau dacă creezi în orice alt mod riscuri sau o posibilă expunere juridică pentru noi, putem opri furnizarea totală sau parţială către tine a serviciilor Facebook. Te vom înştiinţa prin e-mail sau la următoarea încercare de a-ţi accesa contul. De asemenea, îţi poţi şterge contul sau îţi poţi dezactiva aplicaţia în orice moment. În astfel de cazuri, prezenta Declaraţie va înceta, dar următoarele prevederi se vor aplica în continuare: 2.2, 2.4, 3-5, 8.2, 9.1-9.3, 9.9, 9.10, 9.13, 9.15, 9.18, 10.3, 11.2, 11.5, 11.6, 11.9, 11.12, 11.13 şi 15-19.
Litigii

Vei soluţiona orice reclamaţie, temei pentru acţionare în judecată sau litigiu (plângere), apărute în legătură cu noi şi care survin în baza sau cu privire la prezenta Declaraţie sau cu Facebook sau care se referă la acestea, exclusiv în instanţa statală sau federală situată în districtul Santa Clara. Legislaţia din statul California va guverna prezenta Declaraţie, precum şi orice reclamaţie care poate surveni între noi şi tine, indiferent de conflictul cu prevederile legale. Eşti de acord să te supui jurisdicţiei personale a instanţelor aflate în districtul Santa Clara, California, pentru judecarea tuturor reclamaţiilor.
Dacă o persoană face o reclamaţie împotriva noastră cu privire la acţiunile, conţinutul sau informaţiile tale de pe Facebook, vei plăti despăgubiri şi ne vei proteja de răspundere pentru toate daunele, pierderile şi cheltuielile de orice tip (inclusiv taxele şi costurile legale rezonabile) aferente unei astfel de reclamaţii. Deşi oferim reguli de conduită utilizatorilor, nu controlăm şi nu dirijăm acţiunile utilizatorilor pe site-ul Facebook şi nu suntem responsabili pentru conţinutul sau pentru informaţiile pe care utilizatorii le transmit sau le partajează pe Facebook. Nu suntem responsabili pentru niciun conţinut ofensator, inadecvat, obscen, ilegal sau contestabil în orice alt mod pe care le poţi întâlni pe Facebook. Nu suntem responsabili pentru comportamentul fie online, fie offline al niciunui utilizator Facebook.
ÎNCERCĂM SĂ MENŢINEM SITE-UL FACEBOOK FUNCŢIONAL, FĂRĂ ERORI ŞI SIGUR, DAR ÎL UTILIZEZI PE PROPRIUL TĂU RISC. OFERIM FACEBOOK CA ATARE, FĂRĂ NICIO GARANŢIE EXPRESĂ SAU IMPLICITĂ, INCLUSIV, DAR FĂRĂ LIMITARE LA GARANŢII IMPLICITE DE VANDABILITATE, ADECVARE PENTRU UN ANUMIT SCOP ŞI DE NEÎNCĂLCARE. NU GARANTĂM CĂ FACEBOOK VA FI ÎNTOTDEAUNA UN SITE SIGUR, SECURIZAT SAU FĂRĂ ERORI, SAU CĂ FACEBOOK VA FUNCŢIONA ÎNTOTDEAUNA FĂRĂ ÎNTRERUPERI, ÎNTÂRZIERI SAU IMPERFECŢIUNI. FACEBOOK NU ÎŞI ASUMĂ RESPONSABILITATEA PENTRU ACŢIUNILE, CONŢINUTUL, INFORMAŢIILE SAU DATELE TERŢELOR PĂRŢI, IAR TU NE ELIBEREZI PE NOI, PE DIRECTORII, FUNCŢIONARII, ANGAJAŢII ŞI AGENŢII NOŞTRI DE ORICE REVENDICĂRI ŞI DAUNE, CUNOSCUTE ŞI NECUNOSCUTE, CARE SURVIN DIN SAU CARE SUNT ÎN LEGĂTURĂ ÎN ORICE MOD CU RECLAMAŢIA PE CARE AI SEMNALAT-O ÎMPOTRIVA UNOR ASTFEL DE TERŢE PĂRŢI. DACĂ AI REŞEDINŢA ÎN CALIFORNIA, RENUNŢI LA ARTICOLUL §1542 DIN CODUL CIVIL DIN CALIFORNIA, CARE PREVEDE: O ELIBERARE GENERALĂ NU SE EXTINDE ASUPRA CREANŢELOR PE CARE CREDITORUL NU LE CUNOAŞTE SAU NU LE SUSPECTEAZĂ A EXISTA ÎN FAVOAREA SA LA MOMENTUL EXECUTĂRII ELIBERĂRII, CARE, DACĂ AR FI FOST CUNOSCUTE DE CĂTRE ACESTA, PROBABIL CĂ I-AR FI AFECTAT ÎN MOD CONCRET ÎNŢELEGEREA ACESTUIA CU DEBITORUL. NU SUNTEM RESPONSABILI ÎN FAŢA TA PENTRU NICIO PIERDERE DE PROFITURI SAU DE ALTE DAUNE PE CALE DE CONSECINŢĂ, SPECIALE, INDIRECTE SAU ACCIDENTALE CARE SURVINE DIN SAU CARE ARE LEGĂTURĂ CU PREZENTA DECLARAŢIE SAU CU FACEBOOK, CHIAR DACĂ AM FOST INFORMAŢI ÎN LEGĂTURĂ CU POSIBILITATEA EXISTENŢEI UNOR ASTFEL DE DAUNE. RĂSPUNDEREA NOASTRĂ GLOBALĂ, CARE SURVINE ÎN BAZA PREZENTEI DECLARAŢII SAU FACEBOOK NU VA DEPĂŞI SUMA MAI MARE DINTRE O SUTĂ DE DOLARI SUA (100 $) SAU SUMA PE CARE NE-AŢI ACHITAT-O ÎN ULTIMELE DOISPREZECE LUNI. ESTE POSIBIL CA LEGISLAŢIA APLICABILĂ SĂ NU PERMITĂ LIMITAREA SAU EXCLUDEREA RĂSPUNDERII SAU DAUNELE INCIDENTALE SAU PE CALE DE CONSECINŢĂ, ASTFEL ÎNCÂT ESTE POSIBIL CA LIMITAREA SAU EXCLUDEREA DE MAI SUS SĂ NU SE APLICE ÎN CAZUL TĂU. ÎN ASTFEL DE CAZURI, RĂSPUNDEREA FACEBOOK SE VA LIMITA LA CEA MAI MARE MĂSURĂ PERMISĂ DE LEGISLAŢIA ÎN VIGOARE.
Prevederi speciale, aplicabile utilizatorilor din afara Statelor Unite

Facem tot posibilul să creăm o comunitate globală, cu standarde consecvente pentru toată lumea, dar facem, de asemenea, tot posibilul să respectăm legislaţia locală. Următoarele prevederi se aplică utilizatorilor şi non-utilizatorilor din afara Statelor Unite care interacţionează cu Facebook:
Acordul tău pentru transferul şi procesarea datelor tale personale în Statele Unite.
Dacă te afli într-o ţară cu embargo impus de către Statele Unite sau te afli pe lista Departamentului de Trezorerie al S.U.A. de cetăţeni special desemnaţi, nu vei putea desfăşura activităţi comerciale pe Facebook (cum ar fi reclamă sau efectuare de plăţi) şi nu vei putea utiliza o aplicaţie sau un site Web de tip Platformă.
Anumiţi termeni specifici care se aplică numai pentru utilizatorii de naţionalitate germană sunt disponibili aici.
Definiţii

Prin „Facebook" înţelegem caracteristicile şi serviciile pe care le punem la dispoziţie, inclusiv prin (a) site-ul nostru Web de la adresa www.facebook.com şi pe alte site-uri cu marca sau în co-branding cu Facebook (inclusiv subdomeniile, versiunile internaţionale, widget-urile şi versiunile mobile); (b) Platforma noastră; (c) plugin-uri sociale cum ar fi butonul Îmi place, butonul Partajare şi alte modalităţi similare şi (d) alte mijloace de comunicare, software-uri (cum ar fi o bară de instrumente), dispozitive sau reţele existente în prezent sau dezvoltate în viitor.
Prin „Platformă" înţelegem un set de API-uri şi de servicii (cum ar fi conţinutul) care permit altor persoane, inclusiv dezvoltatorilor de aplicaţii şi operatorilor de site-uri Web, obţinerea datelor de pe Facebook sau furnizarea de date către noi.
Prin „informaţii" înţelegem date personale şi alte informaţii despre tine, inclusiv acţiuni realizate de către utilizatorii şi non-utilizatorii care interacţionează cu Facebook.
Prin „conţinut" înţelegem orice detalii pe care le postezi tu sau alţi utilizatori pe Facebook şi care nu sunt incluse în definiţia informaţiilor.
Prin „date" sau „date de utilizator" sau „datele utilizatorului" înţelegem orice date, inclusiv conţinutul sau informaţiile unui utilizator, pe care tu sau părţi terţe le pot obţine de pe Facebook sau le pot furniza către Facebook prin Platformă.
Prin „postare" înţelegem postarea pe Facebook sau punerea la dispoziţie în orice alt mod utilizând Facebook.
Prin „utilizare" înţelegem utilizarea, copierea, realizarea publică sau afişarea, distribuirea, modificarea, traducerea şi crearea de lucrări derivate.
Prin „utilizator înregistrat activ" înţelegem un utilizator care s-a autentificat pe Facebook cel puţin o dată în ultimele 30 de zile.
Prin „aplicaţie" înţelegem orice aplicaţie sau site Web care utilizează sau accesează Platforma, precum şi orice alt element care primeşte sau care a primit date de la noi. Dacă nu mai accesezi Platforma, dar nu ai şters toate datele de la noi, termenul „aplicaţie" va fi aplicabil până când ştergi datele.
Altele

Dacă reşedinţa ta sau dacă locul principal în care îţi desfăşori activitatea profesională se află în Statele Unite sau în Canada, prezenta Declaraţie reprezintă un acord între tine şi Facebook, Inc. În caz contrar, prezenta Declaraţie reprezintă un acord între tine şi Facebook Ireland Limited. Referinţele la „pe noi", „noi" şi „nostru/noastră/noştri/noastre" înseamnă fie Facebook, Inc., fie Facebook Ireland Limited, după caz.
Prezenta Declaraţie constituie întregul acord între părţi cu privire la Facebook şi are prioritate în faţa oricăror acorduri anterioare.
Dacă se constată că o parte din prezenta Declaraţie nu este aplicabilă, partea rămasă va fi aplicabilă şi în vigoare în totalitate.
Dacă nu putem aplica o parte din prezenta Declaraţie, aceasta nu va fi considerată o derogare.
Toate amendamentele la prezenta Declaraţie sau derogările de la aceasta trebuie efectuate în scris şi semnate de către noi.
Nu vei transfera niciun drept şi nicio obligaţie pe care le ai în baza prezentei Declaraţii către alte părţi fără acordul nostru.
Toate drepturile şi obligaţiile noastre conform prezentei Declaraţii pot fi transmise liber în legătură cu o fuzionare, achiziţie sau vânzare de bunuri sau conform legii sau în orice alt mod.
Nimic din prezenta Declaraţie nu ne va împiedica să respectăm legea.
Prezenta Declaraţie nu conferă părţilor terţe drepturi de beneficiar.
Ne rezervăm toate drepturile neacordate ţie în mod expres.
Atunci când utilizezi sau când accesezi Facebook, vei respecta toată legislaţia aplicabilă.

| Ho1 explică (pentru Demise):

Mersi! dar informatii in privinta cu
de la cati ani se face facebook?
putem sa invitam chiar si pe necunoscuti?(daca chiar exista asa regula)

| Demise a răspuns (pentru Ho1):

Ştiam că de la 12 ani, regula asta era acum 3 ani happy
Cum adică să invităm necunoscuţi?

| Byu991 a răspuns:

Mai exact, ce reguli de pe facebook doresti sa stii?

| Ho1 explică (pentru Byu991):

De la cati ani swe face facebook?

| Danyel2002 a răspuns (pentru Ho1):

De la 13