| lungu_4349 a întrebat:

Stiu ca am mai pus o data aceasta intrebare dar cei care mi-au raspuns nu m-au lamurit. Spuneti-mi si mie este adevarat ca masinile care au tara de provenienta germania se mai fabrica si in alte tari europene. Din cate stiu eu tari precum spania, italia, franta etc. au si ele fabrici de masini care sunt fabricate initial in alte tari. Va rog mult ajutati-ma. Dau funda mare + vot. Astept parerile voastre.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, exista fabrici de montaj si in alte tari. Nu mai vorbesc de piesele necesare, se fabrica in toata lumea, inclusiv la noi. De exemplu poti citi despre Audi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Audi si o sa vezi ca se mai fabrica in cateva tari. La fel este si pentru celelalte marci. Numai bine!

| antonG a răspuns:

Da, atat europene cat si extraeuropene. Opel, se fabrica si in Polonia, nu doar in Germania. Ford se fabrica si in Belgia, Polonia, Turcia si Romania (Transit Connect). Audi parca se fabrica si in Belgia. Mercedez fabrica Clasa G la Graz in Austria iar clasele M, R si GL sunt fabricate in SUA, la Tuscalosa, Alabama. S-ar putea ca BMW X5 si X6 sa fie fabricate in SUA. Volkswagen se fabrica si in Brazilia (Jetta) si Slovacia (la aceeasi uzina se fabrica si Audi Q7).