| FullOfAnxiety a întrebat:

Sunt a 8-a si as vrea sa merg pe profil de mate-info...nu prea o am cu calculatoarele dar trebuie sa ma duc pentru ca am nevoie de mate tongue Cam ce se studiaza la liceu daca e intensiv info? Mi-e frica de faptul ca o sa fiu varza la faza cu informatica :/

1 răspuns:
| DannyR0 a răspuns:

Poti la fel de bine sa mergi la stiinte ale naturii daca vrei sa faci mate in continuare. La informatica nu trebuie sa ai treaba cu calculatoarele, trebuie sa stii programare si aia o sa o inveti la liceu si nu va fi nici o problema. Totusi de ce ai vrea sa faci intensiv info daca nu sti cum sta treaba si nu te simti stapana pe situatie? Ideea e ca daca alegi intensiv info vei avea mai multe ore, nu e nimic special, orele dintr-o programa normala zic eu ca sunt suficiente pentru a invata programare si a da bacul la aceasta. Dupa ce termini liceul nu o sa intereseze pe nimeni ce profil ai facut tu, conteaza sa iei bacul. Acest intensiv te ajuta daca vrei sa inveti mai mult, dar totodata poate fi mai dificil pentru tine ca vei avea multe ore de informatica si te vei chinuii ceva.