| ramonateo a întrebat:

Sunt in somaj de 1 luna de zile acum am gasit de lucru pentru 3 luni in afara tari mai beneficiez de somaj in acest timp sau dupa cele 3 luni cand voi veni? trebuie sa merg sa anunt a. j. l. o. f. m?

6 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Una din obligatiile indemnizatului este de a se prezenta lunar si ori de cate ori este chemat la agentie in vederea vizarii lunare a carnetului, timp in care trebuie sa-ti cauti intens de munca. Tu daca esti plecata timp de 3 luni inseamna ca nu te poti intoarce pentru viza lunara si agentia iti blocheaza somajul instant datorita neprezentarii. E alegerea ta daca sa pleci sau nu...inteleg ca sunt in joc mai multi bani, dar gandeste-te ca dupa 3 luni nu mai ai dreptul inca o data la indemnizatie de somaj, mai ales ca il blocheaza.

| cretzufinish a răspuns:

Oameni buni...clar ca daca nu e cu contract de munca ii merge somajul in continuare dar la viza si la primirea banilor trebuie sa fii personal, legitimat cu buletinul. Mai interesati-va.

| costymaximus a răspuns:

Eu siam ca te cheama in fiecare luna la fortele de munca sa dai cu subsemnatul, nu mai este asa? Daca este in viguare treaba asta, nu stiu daca poti face naveta o data pe luna sa te prezinti in tara.

Răspuns utilizator avertizat
| AsU_2581 a răspuns:

Pai daca nu iti trebuie cartea de munca dincolo iti va merge somajul in continuarewinking

Răspuns utilizator avertizat