| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Sunteti pro sau contra serviciului militar obligatoriu? adica ati vrea sa se reintroduca sau nu? eu unul sunt liber cugetator, deci nu!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am facut armata 23 de ani. Sunt impotriva stagiului militar obligatoriu dar ar trebui sa se faca pregatire militara cateva luni (4-5) si Garzile Nationale cum sunt in SUA. O minima pregatire a populatiei este necesara pentru apararea oamenilor si nu pentru a apara tara. Tara n-o pot apara decat sistemele de aparare moderne ca NATO. Razboiul intregului popor, de care vorbea Ceausescu, se poate duce in tari cu traditie in asa ceva si cu multe elemente de mascare (jungla). Exemplu concret: Vietnam. SUA n-au reusit sa-i cucereasca si a plecat cu coada intre picioare de acolo.

Bula
| Bula a răspuns:

O pregatire a populatiei pentru diferite situatii ar fi bine venita.
Chiar daca n-ar fi pregatire militara (cu armament de razboi), dar pregatire de cercetasi ar trebui sa faca toti tinerii care termina scoala, pentru minim 6 luni.
In cadrul acestei pregatiri s-ar invata notiunile de PRIM AJUTOR, metode de PREVENIRE SI STINGEREA INCENDIILOR, metode de salvare in caz de CALAMITATI NATURALE (cutremur, inundatii, incendii mari de padure), accidente rutiere, dar si metode de supravietuire in diferite situatii, in natura.
Evident, ar fi perioada cand sa se invete metode de convietuire: ce inseamna RESPECTul pentru semeni, ajutorul reciproc etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Crede-ma, se simte foarte mult cine a facut si nu armata pe vremuri.
Cel putin s-a invatat notiunea de disciplina si multe lucruri practice care au prins bine ulterior, in practica.
Pregatirile de prim ajutor, prevenirea si stingerea incendiilor, ajutorul in caz de calamitate s-a invatat fiindca cei care erau inrolati au fost trimisi sa ajute in caz de calamitati.
La inceputul armatei multi au fost cre nu stiau nici sa faca focul pentru un gratar. La sfarsit nu a mai fost nici unul happy...
A fost un nivel de severitate, dar care a invatat notiunea de disciplina.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Da, cu conditia sa fii asa pregatit de acasa.
Din pacate, tot mai multi sunt parintii care habar n-au cum sa-si educe copii, mai ales pentru cazuri dificile.

| Nemessys a răspuns:

Sunt unii (eu) care chiar nu sunt facuti pentru asa ceva.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, vreau. Mi-aș depune dosarul în secunda 2 si ca soldat doar ca sunt platiti foarte, foarte prost.

| cezar003 a răspuns:

Noi nu mai avem armata, nu ca ar conta foarte mult o armata proprie, dar in cazul unui conflict, nici ajutorul extern nu va fi gratuit

| Atfas a răspuns:

Contra.Care vrea sa faca bine care nu iarasi bine.