| wjjko2102 a întrebat:

Sursa pentru calculator este universala?

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

Daca vorbim de sursele pentru unitati desktop, da: au aceeasi forma, au aceleasi tensiuni, conectorii sunt putin diferiti in functie de tipul sursei; puterea difera si trebuie luata in calcul.
Pentru laptop-uri. nu; fiecare producator/model are o anumita cerinta (tensiune/curent), plus ca mufa mai mult ca sigur difera. Pe spatele laptop-ului scrie ce conditii trebuie sa indeplineasca sursa.

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, mufele sunt la fel doar ca unele calculatoare au nevoie de o sursa mai puternica.

Răspuns utilizator avertizat
| coco4782 a răspuns:

Sunt surse de diferite intensitati si puteri. Ar fi bine sa iti pui o sursa potrivita