| robertpopescu12 a întrebat:

Salut, am tras odata dintr-un vape, cu nicotina d-ala elf bar acu doua saptamani ca ma tot bateau astia la cap, am mai tras acum o saptamana si atunci am zis ca nu mai trag deloc, si ieri am iesit cu niste prieteni pe terasa si m-au facut sa trag un fum dintr-o narghilea si azi dimineata parca ma simt asa nu stiu, cu o durere de cap, sa fie sevraj? Eu chiar nu vreau sa ma apuc de asa ceva, tigara n-am fumat niciodata.
Si pe langa asta, de acum am risc sa fac cancer si toate boliile legate de fumat?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine te bateau la cap?
Te-au legat si ti-au bagat cu forta ceva in gura?
Fiindca poti sa faci plangere la politie, daca cineva te-a obligat sau te-a maltrata si ti-a dat otrava cu forta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sevraj de la 3 fumuri in toata viata ta?

| johnnny123 a răspuns:

Dap, dacă ai tras un fum acum două săptămâni, clar ești în sevraj.

Tu ești ăla care se temea că a făcut SIDA pentru că l-a atins o vecină, nu? E destul de clar că problemele tale sunt de la căpuț.

| robertpopescu12 explică (pentru johnnny123):

De ce puii mei imi raspunzi asa, crezi ca nu imi dau seama ca esti ironic?

| johnnny123 a răspuns (pentru robertpopescu12):

Felicitări pentru perspicacitate, dar am fost ironic doar în prima jumătate. Am fost în schimb extrem de serios când ți-am spus că problemele tale sunt de natură psihică.

| robertpopescu12 explică (pentru johnnny123):

Stai tu linistit ca eu n-am nicio problema, atunci a fost ceva pe moment, insa eu nu stiu tu cat de " realizat " esti ca om cand dai raspunsuri pe TPU)

| mODIN a răspuns (pentru johnnny123):

Mi se pare un pic de prost gust sa ridiculizezi pe cineva care e, in mod evident, destul de tanar si speriat de chestii de genul. Si mie mi se pare exagerat sentimentul lui de panica, dar un om cumsecade ar trebui sa-l linisteasca, nu sa-l ia peste picior.

| johnnny123 a răspuns (pentru mODIN):

Nu, un om cumsecade ar trebui să-i indice cauzele reale ale problemelor, așa cum am făcut eu. Pentru că numai atunci când cunoști cauzele reale ale problemelor tale poți începe vindecarea. Iar problemele lui reale sunt pe fond psihic. Este ipohondru.

Iar tonul meu sarcastic nu este nici el nejustificat. Este justificat de faptul că refuză cu încăpățânare să accepte că este ipohondru și atacă persoanele care-i spun asta.

| mODIN a răspuns:

Te agiti mult prea tare degeaba.

S-a intamplat sa te ia o durere de cap din alte motive in acelasi timp. Nu ai cum sa devii dependent de nimic atat de repede. Sa dezvolti o dependenta dureaza enorm de mult.

De asemenea, legat de cancer si alte boli: nu ti-ai crescut riscul la ele in nici un fel. Fumatul toata viata iti creste riscul la cancer cu vreo 1%, deci cum crezi ca te-ar afecta un singur fum?

| eliancodrut a răspuns:

Da, te doare capul de la fumat. Ti-a intrat in sange si a intrat in tot corpul. Ficatul este cel care a reactionat si ti-a dat durerea de cap.
Fi barbat si refuza orice tentativa de corupere din partea prietenilor. Eu m-am lasat de fumat de cativa ani si in aceasta perioada nu am pus tigara stinsa in gura, dara-mi-te una aprinsa si sa trag vreun fum.

| Alexalex1000 a răspuns:

Salut, ai grija sa nu te apuci că nicotina provoacă dependență și așa ziceau multi că nu se apuca și s au apucat din cauza anturajului. Și în legătură cu ce ai spus tu, te simți așa, te doare capul pentru că ori ai tras prea tare in tine, ori nu ești obișnuit. Și nu ai ce boli, cancer sa faci. Aia care fumează zilnic narghilea, vapeuri fac apa la plămâni sau lichid lipicios dar tu că tragi odată la nu știu când nu ți se întâmplă nimic.

| okgenlol a răspuns:

Este posibil să simți efecte adverse după consumul de nicotină, cum ar fi dureri de cap sau alte simptome ale sevrajului. Este important să te gândești la motivele pentru care nu vrei să continui și să te concentrezi pe acele motive atunci când simți tentația să fumezi din nou. Poți, de asemenea, să ceri sprijin de la prieteni sau familie pentru a te ajuta să rămâi pe drumul cel bun. Si da, consumul de nicotină crește riscul de a dezvolta diverse boli, inclusiv cancerul, bolile de inimă și afecțiuni respiratorii. Chiar și utilizarea sporadică a produselor cu nicotină poate contribui la acest risc.