| Mihai651 a întrebat:

Toti oamenii de stiinta au recunoscut pe patulde moarte ca exista divinitatea? daca da, de ce au facut-o fix atunci, nu cumva sa se continue cercetarea?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

„Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza, care se manifestă prin armonia legilor universului, nu într-unul care se ocupă cu destinele și faptele omenirii."

„Cuvântul « dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."

„Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admirația fără limite față de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui știința."

21 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Nu se poate spune ca toti au recunoscut asta.Nu mai puteau sa continue cercetarea pentru ca, sa cum ai spus tu erau pe patul de moarte, acestia neavând posibilitatea continuării cercetărilor. Unii au recunoscut divinitatea doar prin simplul fapt ca li s-au dat sansa de al simti prezent in anumite lucruri sau ca doar acesta putea crea anumite baze ale cercetării lor.

| Mihai651 explică (pentru FoxyM):

De exemplu Einstein a recunoscut asta pe patul de moarte?

| FoxyM a răspuns (pentru Mihai651):

El nu a recunoscut pe patul de moarte ci credea tot timpul dar intr-un mod mai diferit fata de credincioși.

| Mihai651 explică (pentru FoxyM):

El il vedea pe dumnezeu ca fiind natura si universul, adica dumnezeul lui spinoza! si nu credea in viata dupa moarte! n-am dreptate?

| FoxyM a răspuns (pentru Mihai651):

Sa zic ca da...
https://www.google.ro/......nezeu/amp/

| Mihai651 explică (pentru FoxyM):

Adica nu ca o divinitate, dumnezeu fiind universul care s-a autocreat, crede-ma ca asta vrea sa zica!

| FoxyM a răspuns (pentru Mihai651):

Te cred pe cuvant!happy

| Mihai651 explică (pentru FoxyM):

Nu faci misto, sau ironizezi?

| FoxyM a răspuns (pentru Mihai651):

Vorbesc serios, nu ironizez.

| doctorandus a răspuns (pentru FoxyM):

Einstein a scris teologie a religiei cosmice, în care descifrarea rațională a enigmelor naturii este un act religios. Astfel „Știința fără religie este șchioapă, religia fără știință este oarbă" înseamnă că religia lui Einstein este chiar știința. Pentru Einstein Dumnezeu și natura sunt același lucru. Religia și filosofia sa constituiau un tot unitar cu contribuțiile sale științifice. Sursa: Don Howard, Lecția nr. 22, "Cosmic Religion and Jewish Identity", Albert Einstein: Physicist, Philosopher, Humanitarian, Course No. 8122, The Teaching Company, LLC, 2009. http://ro.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein

| doctorandus a răspuns (pentru FoxyM):

"Uneori cred ca ar fi fost mai bine ca Isus sa nu fi trait deloc. Niciun alt nume nu a fost atat de abuzat de cei avizi de putere."

Http://en.wikipedia.org/......t_Einstein

| Mihai651 explică (pentru doctorandus):

Si la ce se mai referea Einstein cand a zis ca ''sper sa nu fim vreun vis al lui dumnezeu altfel viitorul nostru va fi relativ! ce se va itnampla cu noi, daca ar fi si ce vrea sa insemne si asta? dau si funda, o meriti

| Mihai651 explică (pentru FoxyM):

Hey,dar avand in vedere ca Einstein il vedea pe Dumnezeu ca fiind natura si universul, el, tot el spunea ca el este agnostic, de ce ar spune ca este agnostic daca chiar el zice ca exista dar ca natura si univers? ce sens crezi ca are?

| doctorandus a răspuns (pentru Mihai651):

N-am putut gasi acest citat ca l-ar fi spus char el, in orice caz "vis al lui Dumnezeu" inseamna ca lumea ar fi de fapt iluzie.

| Mihai651 explică (pentru doctorandus):

Cum adica o iluzie? deci n-am muri am trai vesnic, ar fi o iluzie totul, murim apoi inviem iar, nu se intampla nimic cam asta? dar prinvis al lui Dumnezeu nu se refera vis al Universului? pentru el dumnezeu era universul si natura!

| doctorandus a răspuns (pentru Mihai651):

1. Nu sunt convins ca citatul ii apartine lui Einstein.

2. Asta inseamna expresia respectiva.

| Mihai651 explică (pentru doctorandus):

Dar ce ar inseamna o iluzie? dar nu are legatura cu viata dupa moarte? adica ar fi doar un vis s-ar termina si atat! asta ai vrut sa zici? nimic de legat de ce am zis eu cu murim reinviem etc.dar oricum n-are sens! https://anatolbasarab.ro/......-dumnezeu/ uite aici ai citatul

| doctorandus a răspuns (pentru FoxyM):

„Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza, care se manifestă prin armonia legilor universului, nu într-unul care se ocupă cu destinele și faptele omenirii."

„Cuvântul « dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."

„Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admirația fără limite față de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui știința."

| anonim123453313 a răspuns:

Hai sa iti zic cam cum se întâmplă inainte sa mori daca este o moarte buna (fara sinucideri/accidente). Inainte de a murii, cu trei zile(in cazul persoanelor pe care le stiu) incepi sa vezi lucruri, iti vezi tot trecutul tau, ce ai facut bine, ce ai facut rau, absolut tot trecutul si inconstient le poti spune si cu voce tare, dar nu tot doar fracțiuni. Dupa ce moare omul. Pur si simplu timp de 40 de zile el veghează tot, isi dupa cele 40 de zile se alege unde va fi in rai sau iad.
Tot ce am zis nu am crezut 100% cand am citit intr-o carte din biserică dar am vazut dupa cu ochii mei ca asa este... eu nu zic ca sunt mare credincioasă doar ca Dumnezeu sigur exista, sigur ne veghează, ne ajută si ne iubeste pe fiecare in parte. Sunt si preoti buni la suflet care nu ies din cuv Lui Dumnezeu dar există si preoți care fură/înșeală.

| Mihai651 explică (pentru anonim123453313):

Esti nebun, mai bine taceai, cica rai si iad rolling on the floor)

| anonim123453313 a răspuns (pentru Mihai651):

Stai linistit boss, o sa vezi tu pe pielea ta laughing

| anonim123453313 a răspuns (pentru Mihai651):

Si inca ceva, cand ai sa fii langa un om care este pe moarte, fix atunci cand moare sa fii atent in jurul tau. Ai sa ii vezi pentru cateva secunde sufletul (o luminita) ce va trece pe langa tine. Stai tu linistit ca stiu ceea ce vb