| anonim_4396 a întrebat:

Un soldat trimis sa lupte, obligat sa ucida... va fi judecat in viata de apoi?

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Trimis sa lupte nu e echivalent cu obligat sa ucida. Poate sa ii impuste pe toti inamicii in picior si sa ii ia prizonier, la o adica. Judecata de apoi e poveste nemuritoare, in alta ordine de idei. Presupunind ca ar exista asa ceva, logic ar fi sa fie judecat pentru alegerea pe care a facut-o. Cind alegi cariera militara esti constient ca la un moment dat s-ar putea sa fii in situatia kill or be killed, la fel cum nu te poti face vidanjor si sa te astepti ca fiecare zi sa fie imbibata cu aroma de trandafiri...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mă pui pe gânduri... Ai "împușcat" mulți? laughing
Vezi că și vorbele pot avea "uneori" efectul mitralierei...
Deci, cei care nu-și controlează limbajul, ajung în rai sau în iad?hee hee

| vangaelis a răspuns:

Buna intrebare. daca am diseca acest subiect cu amanunt ar fi interesant. Bineinteles ca vor fi judecati.Toti oamenii indiferent ce statut au vor fi judecati in fata Domnului.
"Căci toţi ne vom înfăţişa înaintea scaunului de judecată al lui Hristos."
Romani 14:10

| anonim_4396 explică (pentru vangaelis):

Dar acel soldat nu are dreptul sa discute cu un preot?

| vangaelis a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta. am zis eu ca nu? E un subiect bogat. nu am criticat nimic, nu sunt perfid sa zic ca ajung in rai sau iad. Doar am raspuns strict la intrebare.
Daca stam si ne gandim, nu putem vorbi ca razboiele au o miza crestina. de multe ori ducem luptele altora dar stii? poate ca ei nici nu stiu pentru ce lupta, doar primesc ordin si executa. Poate nici asta nu este un atu in fata Judecatii, dar poate conteaza inima lor pe front. sau poate ca nu...

Oricum in cadrul armatei sunt preoti -militari. Cum sunt si doctorii -militari pe front.

| JustMe34 a răspuns:

Eu zic ca nu. daca nu ar fi luptat si ucis dusmanii poate sute, mii de oameni nevinovati si lipsiti de aparare ar fi morti.

| sKiLeTu a răspuns:

Eu zic ca nu pentru ca este trimis pentru a apara tara, daca este trimis in razboi... Sper ca ai inteles.

| AlexandraGeo22 a răspuns:

Nu.

| LeBlanche a răspuns:

Dacă pe soldatul ăla îl doare altundeva decât în sculă de aşa ceva, chiar sper să fie împuşcat de primul inamic.