| nicoadina92 a întrebat:

Unde verifici daca alimentele sunt otravite? Am o situatie destul de neplacuta, un vecin imi otraveste alimentele din gradina. Unde ma pot duce, la ce institut, pentru a verifica daca si cu ce anume sunt otravite.

Doresc sa dau persoana respectiva in judecata si doresc sa pot dovedi acest lucru. Plangerile la Politie nu sunt de folos, deoarece nu sunt luate in seama. Nimeni nu vine sa investigheze problema.

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca la Directia sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor din judetul tau, aceasta are un laborator de verificare.

| alessia5158 a răspuns:

Determinarile( prin analize de laborator) pentru produse de origine non animala se fac numai pentru depistarea pesticidelor si pentru depistarea metalelor grele --- asta, ca informatie prealabila!

Din cate stiu, Directiile sanitar veterinare judetene au, prin laboratoare lor, obligatii de control si supraveghere, obligatorii sau "la cerere", a agentilor economici(firme de productie si procesare a produselor alimentare de origine animala sau non animala).
Ar trebui sa te informezi daca DSV-ul intocmeste, la cererea persoanelor fizice rapoarte de expertiza( in baza analizelor). Daca nu, incearca la laboratoarele private din lista :http://www.ansvsa.ro/......1757ro.pdf