| AndreiAntiTot12 a întrebat:

V-ati gandit vreodata ca Dumnezeu ar fi chiar universul si suntem interconectati cu el? Nu,nu sunt crestin,ba chiar sunt apropiat ateismului, dar intreb cum vi se pare teoria asta?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Universul nu este o ființă, nu gândeşte, nu are simțuri şi nici sentimente.
PS: Dumnezeu nu există.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu sunt credincios dar nu cred in toate ale Bibliei pentru ca sunt scrise de om asa cum a inteles el universul si omul este supus greselilor si falselor vedenii, impresii, etc. Totusi si eu am cam aceeasi impresie cu tine. Dumnezeu exista dar nu cum ni-l inchipuim noi ci cum se subintelege din Biblie: Dumnezeu este in toate si atunci logic ca ne interconectam cu El.

| Iunix a răspuns:

Ți-se pare că Dumnezeul venerat de creștini și descris în biblie are vreo legătură cu spațiul?
" V-ati gandit vreodata ca Dumnezeu ar fi chiar universul si suntem interconectati cu el? "
Cum suntem interconectați? prin ce lucru. cum?

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Iunix):

Simplu! daca noi suntem conectati cu universul si Dumnezeu este universul suntem interconectati. Interconectarea se poate face si prin simturi, gandire si sentimente nu numai prin obieecte. Daca ai fi facut filozofie ai fi invatat asta. Uite iti dau un mic articol de genul "Suntem in legatura cu toti si toate": http://www.garbo.ro/......ubire.html

| Iunix a răspuns (pentru Salontanul):

Universul nu este o ființă, nu gândeşte, nu are simțuri şi nici sentimente.
PS: Dumnezeu nu există.

| Golyat18 a răspuns:

Deci asta insemna ca suntem parti din Dumnezeu iar in acest caz e si Satana dar biblia spune lamurit ca in Dumnezeu nu e nimic rau