| Cătălin978 a întrebat:

Vă întreb, cum poți să fi un om de nota 10?
Adică să te înțelegi bine cu toată lumea,să fi respectat de toți,când lipsești să-ți fie lipsită prezența,să îi faci pe unii oameni să se simtă bine că au cunoscut un om ca tine,să se uite la tine cu admirație,cel puțin asta știu eu că înseamnă om de nota 10, dar cum pot să ajung și eu așa?
Ce trebuie să facă un om ca să ajungă așa, ce calități să aibă?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| WUB a răspuns:

Nimeni nu este perfect, asta în primul rând, în al doilea rând nu le poți face chiar tuturor pe plac.

Acum să vorbim despre ce calități trebuie să aibă un astfel de om.

Trebuie să fie de treabă, adică să își ajute prietenii, să îi susțină, să fie bun cu ei și să nu facă faze nașpa sau glume proaste, trebuie să ai simțul umorului, să ai un caracter plăcut cu alte cuvinte, să fii prietenos, să știi să vorbești civilizat, să fii un gentelman, să ai bunele maniere, și nu în ultimul rând să știi ce trebuie să zici, când, să știi cât trebuie să vorbești și când vorbești, fă-o cu cap, dacă nu ai nimic inteligent de zis, mai bine te abții.

Baftă!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se poate. Indiferent ce-ai face, intodeauna va fi cineva care sa-ti zica faptul ca esti "de ****" si nu o sa-i convina ceva. Nu ai cum sa ii impaci pe toti, pentru ca fiecare din anturajul tau, are o anumita directie, un anumit stil de viata, un anumit comportament, si un anumit mod de a vedea lucruruile. Daca le faci pe plac la toti, in sensul de vei fi catalogat "baiatul bun" s-ar putea sa ajungi prin a-ti fi calcat orgoliul tau in picioare, pe care stiu sigur ca-l ai.
Deci, este mai bine, sa ii pe aia cativa aproape de tine, decat sa ai o multime de oameni imprejur, si la nevoie sa te ajute 2-3.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Incearca sa respecti mai mult oamenii din jur.

| mariaalessandra a răspuns:

Este ciudat, dar daca esti un om de nota zece, peste ceva timp lumea ori o sa te foloseasca, ori se va enerva pe tine pentru. ca lumea ii zice,, de ce nu esti ca el'', sau devi plictisitor...atata timp cat lumea nu e mai buna, mai politicoasa, mai culta, nici tu nu poti fi de nota 10. Totusi incearca sa te pui de fiecare data in locul cuiva...ce-ti place tie poate ii place si lui.

| RalukaRallu12 a răspuns:

Nici un om nu poate fi placut de toata lumea, adica poti fi placut de prieteni si familie, dar nu toata lume te poate place. Nicaieri pe unde am fost, nu am intalnt o persoana care sa se inteleaga bine cu toata lumea.

| andreyna a răspuns:

Nu ai cum sa fi perfect dar incearca sa-i respectii mai mult pe ceilalti si sa arati ca-ti pasa de cei din jur pentru ca si ei la randul lor sa te simpatizeze si sa-si dea seama ca nu esti o persoana asa cum poate te-au crezut la inceput...laughing