| JessicaAlba01 a întrebat:

Valori morfologice ale lui "cel". Cn imi zice are Fundita!

5 răspunsuri:
| Amorezatul a răspuns:

1. Este adjectiv pronominal demonstrativ (Cel de acolo a castigat)
2. Adjectiv demonstrativ ( Cel mai bun este el)
3. Articol adjectival (atunci cand precede un substantiv: Ștefan cel Mare)
4. Precedă un numeral ordinal sau cardinal (Cele trei fete. Cel de-al treilea copac)
5. Urmat de 'mai' formeaza superlativul relativ (Cel mai bun)
6. Substantivează adjectivul pe care îl precedă
7. Pronume demonstrativ (Cel de dincolo)
8. Locutiune substantivala (Cel de sus)

Baga si un vot daca esti draguta! Succese sa ai!

| ladyMillion a răspuns:

happyheitongue pai poate avea fie valoarea morfologica de pronume demonstrativ de departare,fie de adjectiv pronominal demonstrativ de departare(in caz ca insoteste un substantiv, si se acorda cu el in gen, nr si caz)

| MeineHausafgaben a răspuns:

Ai primit un răspuns extraordinar de bun. De ce ce nu dai FUNDA?

| Georgi10 a răspuns:

Cred ca ii prepozitie

| Amorezatul a răspuns (pentru Georgi10):

Eu cred ca este sem de punctuatie! laughing