| Bogdan201739 a întrebat:

Voi ca copi cum faceti rost de bani fara sa ii cereti de la parinti?
Si ceva ce pot face acum gen nu cu colinda pentru ca acum nu pot merge cu colinda

19 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Bună!
Presupun că ești la școală.
Nu prea ai de unde să obții bani, fiind întreținut de către părinți.
O variantă ar fi să lucrezi pentru alții în schimbul unei sume de bani, dar poate asta i-ar deranja pe părinții tăi.
Pentru ce ai nevoie de bani în mod special? Eu nu cred că părinții tăi nu îți oferă strictul necesar. Poate ai văzut vreun produs care ți-a atras atenția și vrei bani pentru a-l achiziționa. Însă gândește-te de mai multe ori dacă îți e sau nu folositor.
Dacă crezi că ai neapărat nevoie de el vorbește cu părinții tăi despre asta. Până la urmă tot ei vor decide dacă își permit sau nu asta.

| simplegirl2 a răspuns:

Pai depinde cati ani ai. Daca nu vrei sa ceri de la parinti poti sa lucrezi job-uri part time sau daca vrei se poate online cu sondaje sau altele

| Bogdan201739 explică (pentru Satango):

Pai miau luat foart multe lucruri si de aceea. As vrea sa imi cumpar ceva din bani mei. Deci

| Satango a răspuns (pentru Bogdan201739):

Deci... nu ai bani, nu muncești, nu cresc banii în copac și nimeni nu dă gratis. Nu poți primi banii sau nu vrei de la părinți, vorbește cu ei despre faptul că vrei să îți cumperi ceva din proprii bani.

| Bogdan201739 explică (pentru simplegirl2):

Am 12 ani

| simplegirl2 a răspuns (pentru Bogdan201739):

Atunci ar trebui sa faci treburile prin casa sau sa ajuti o vecina, o rudapoate vei primi ceva bani happy

| untu a răspuns:

Ce vrei sa cumperi cu banii pe care incerci sa faci rost?

| peperonies a răspuns:

Lucrez.

| cosssmyn a răspuns:

Mergi la bunici si ajuta-i cu ceva in schimbul banilor

| Bogdan201739 explică (pentru peperonies):

Brova lucrezi. Da pe mine cu ce ma ajuta?

| Bogdan201739 explică (pentru untu):

Un smartwatch

| untu a răspuns (pentru Bogdan201739):

Asa deci, doresti un smartwatch! Atunci discuta frumos cu parintii tai si spune-le ca doresti sa iei un smartwatch cu banii proprii, ei o sa-ti faca o propunere ca sa-i ajuti pe parintii la treburi sau sa-ti dea tie banii drept avans pentru ziua ta de nastere! Sa-i saruti cu drag in caz ca daca va da ceva banii pentru smartwatch! Bafta! Este foarte bine sa cazi la intelegere si de acord de bun comun cu ei!

| peperonies a răspuns (pentru Bogdan201739):

Nu mai stii ce ai intrebat? da-mi voie sa te ajut. ai intrebat cum faci bani fara sa ceri la parinti.

| Bogdan201739 explică (pentru peperonies):

Pai la 12 ani as putea sa ma angajez

| peperonies a răspuns (pentru Bogdan201739):

Pai eu de unde sa stiu boss ca ai 12 ani sa citesc in stele?

| Bogdan201739 explică (pentru peperonies):

Pai aca am intrebat ''voi ca copii...'' la ce te-ai asteptat.
Ca am 50 de ani?

| peperonies a răspuns (pentru Bogdan201739):

1 ai zis copi.
2. esti copilul parintilor tai si la 120 de ani daca parintii tai traiesc.

| Bogdan201739 explică (pentru peperonies):

Da dar eu m-am referit la copiii minori nu aia de 120 de ani care totusi au parinti

| peperonies a răspuns (pentru Bogdan201739):

Ok si de unde sa stiu eu la ce te-ai referit tu? eu doar am raspuns bazat pe intrebarea pusa. daca tu te refereai la altceva nu a reiesit asta din intrebare.