| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să cumpăr un pulsoximetru și nu știu de care să iau. Nu mă interesează banii, cât mă interesează să arate și valorile corecte. Am văzut că are și pe eMAG, însă la 80 - 100 lei probabil arată valorile tot de atâția bani. Mai am un tensiometru cumpărat tot de pe eMAG, însă este un tensiometru Omron validat clinic chiar dacă a costat cam mult. Din acestea "OMRON" sunt folosite și prin clinici private, în caz că nu știți. La fel doresc ca și pulsoximetrul să fie tot la fel de "validat clinic", nu să afiseze informații eronate care să mai provoace și panică. Ce astfel de dispozitiv în recomandați? La farmacie încă nu am întrebat, însă o voi face. Până atunci vreau și părerea altora, cei care folosiți sau ați mai folosit.

Răspuns Câştigător
| andrei2001mbuc a răspuns:

Salut, drept cadru medical(medic) iti recomand un pulsoximetru de masa, au cea mai mare precizie dupa cele cuplate direct la aparatele de semne vitale. Eu folosesc acasa cele de la EDAN, am un H100B si sunt f multumit de el. Daca nu te intereseaza suma, atunci asta e recomandarea mea. Cat despre tensiometre, oricat de "moderne" sunt, in afara de cele din aparatele -repet- de semne vitale, cuplate la curent, sau cele de vârf de gama de la OMRON/BTL, tot cele manuale raman baza

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Daca nu conteaza banii, ia-l din farmacie. Alea sunt verificate.

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Nu contează banii, cât mă interesează ca produsul pe care îl cumpăr sa fie cu adevărat "medical", nu doar o imitație făcută de chinezi obosiți, noaptea la 2 AM, care să nu ofere nici pe un sfert informația corectă. La câte porcării sunt astăzi pe piață, nici nu mai știi ce cumperi. Mai am un termometru din acela digital ( pistol) cumpărat tot de pe eMAG și care afișează temperatura, arată și când ai febră, dar nu arată cu exactitate. Masori temperatura de 10x în același interval de timp și arată când 37, 1, 37, 8 sau 38. Iar când nu ai febră tot la fel se întâmplă și nu odată a afișat temperatură incomparabilă cu viața. Zic "waw, deja am murit?" laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

He, he, eu am cumparat si termometru tip pistol si aparat de masurat tensiunea si oximetru de pe wish.com si sunt foarte multumit de ele.

Dar da, daca nu-l pui corect si nu stai linistit, aparatul zice ca ai tensiunea 200 cu... Secretul e sa-l pui cum trebuie si sa stai nemiscat, fara sa vorbesti.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

A, da, cand vii de afara (din frig) termometrul pistol nu masoara cum trebuie. Dar cand stai in casa masoara OK.

Cel mai bine masori temperatura la sub-brat.