| mihaimmm18 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un router wireless, am auzit ca sunt bune, as vrea sa stiu daca o sa platesc ceva sau e internet gratuit?

Răspuns Câştigător
| sanda2al a răspuns:

Router-ul este un aparat cu care poti crea o retea proprie sau chiar un punct de acces...adica intra net printr-o singura mufa apoi poti conecta la internet mai multe device-uri fie prin LAN sau WIFI, fara costuri suplimentare. Ideea este ca trebuie sa ai net ca router-ul sa functioneze...deci tot trebuie sa platesti abonamentul la internet.

3 răspunsuri:
| sanda2al a răspuns:

Stick-ul wireless preia semnalul wireless trimis de router (in cazul in care vrei sa conectezi un device care are placa de retea dar nu are integrat si wifi)

| white02 a răspuns:

Pai router-ul il conectezi la linia de net deja existenta, router-ul nu face alceva decat sa iti imparta internetul pe mai multe sectoare (acelasi lucru ca si switch-ul doar ca asta transmite si reteaua wireless)

| mihaimmm18 explică:

Si stick-ul wireless ce rol are?