| Antonies a întrebat:

Vreau să mă mut cu familia in Germania, eu aici în România trec pe clasa a 9. a. Cum îmi aleg școala acolo? Nici nu știu dacă acolo sunt la generală sau liceu, și nici măcar nu cunosc nimic legat de școli

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil vei trece un test general de evaluare, unde vor vedea la ce nivel cunosti limba germana, respectiv la ce nivel de cunostinte se echivaleaza a ta fata de cerintele de acolo.
Poate va trebui sa faci intai niste cursuri de limba, dar e posibil sa fii nevoit sa mai faci inca un an de pregatire scolara generala, cu care sa te aliniezi la nivelul elevilor de acolo.