| add1cted1 a întrebat:

Daca ma aflu in Germania si vreau sa ma intorc in Romania, am cum sa ma transfer la scoala? Trebuia sa trec clasa a 9-a.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unul din parintii tai trebuie sa contacteze liceul din orasul unde vrei sa te intorci si discuta cu directorul liceului, conditiile de transfer.
In principiu este cam tarziu pentru asemenea transferuri, care trebuiau facute in Iulie-August, dar sunt si situatii cand numai directorul de liceu poate sa accepte transferul, desii nu este obligat, fiindca termenul de transfer a trecut.

| add1cted1 explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit dinainte de inceperea scolii, la inceputul verii cu directorul si i am explicat si a spus ca cel mai bine sa ma intorc dupa ce incepe scoala si sa ma transfer

| Violleta2022 a răspuns (pentru add1cted1):

Daca deja s-a vorbit cu directorul scolii, ce sens mai are intrebarae ta aici?
Din punct de vedere legal, perioada transferurilor s-a incheiat, dar daca voi rezolvati problema asta mai ilegal, nu este cazul sa mai intrebi aici.

| sierra1 a răspuns:

Te duci NU la liceul dorit ci la inspectoratul școlar din județul unde vrei să ajungi. Acolo o să dai nișe hârtii ce o să ți se ceară (să știe lumea câtă școală ai făcut in germănica)

| add1cted1 explică (pentru sierra1):

Mentionez ca este doar un liceu in tot orasul

| sierra1 a răspuns (pentru add1cted1):

Ce am scris mai sus, ramâne valabil.
Baftă