| Ioanabalea a întrebat:

Vreau sa merg la amanet si sa-mi vand laptopul. Cum se procedeaza? Am laptopul de aproape 2 ani. Nu am avut nicio problema cu el, merge perfect. E Dell si are Ubuntu. Daca ar avea windows as primi mai multi bani?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La amanet nu se vând obiecte - acolo iei bani cu împrumut și cu o dobândă nesimțită și lași în „garanție" un obiect de valoare - doar că evaluarea o fac ei, cum le pică bine (ceva de genul dacă vrei 200 de lei pe un laptop de 2000 - bine; dacă nu, nu-i problemă, apar destui happy care acceptă).
Cea mai bună platformă pentru vânzări este Okazii.ro (OLX e OK și el pentru vânzări, dar în niciun caz nu-l recomand dacă vrei să cumperi ceva - nu au date despre corectitudinea vânzătorilor).
Nu contează ce sistem de operare are instalat, totul e ca scula să meargă bine.

| cerajutorpleasse a răspuns:

Nu ai Cum sa vinzi laptopul la amanet, îți dă prea putini bani, vinde pe olx sau marcatorca iiei mai mult.