| Pangarus a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un obiect de pe un site. Nu am mai lucrat cu Posta Romana si nu stiu cum sa procedez. Individul care mi-l trimite imi cere o anumita suma, dar cum se procedeaza cand dau suma? O dau la verificarea coletului la posta? Dar daca obiectul trebuie testat pe un calculator, cum procedez? Adica las suma de bani la posta si ma duc pana acasa sa-l probez si daca nu merge nu accept obiectul? Se poate face asa?

Obiectul il ridic cu buletinul?(trebuie sa am peste 18?)

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Nu se poate proba, e la risc, cand ridici coletul trebuie sa dai banii. Si vezi ca e si riscul sa se deterioreze la transport cu posta, mai bine ti l-ar trimite printr-o firma de curierat chiar daca e mai scump. Nu stiu sa fie probleme daca esti minor, insa trebuie sa ai buletin.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu dai banii si primesti coletul. Nu poti testa nimic decat dupa ce platesti, e pe riscul tau. Daca nu merge te intelegi cu vanzatorul, posta nu iti da nimic inapoi

| matrix100 a răspuns:

Posta romana nu ofera serviciul de verificare colet inainte de a plati produsul. Sunt alte firme de curierat private care ofera acest serviciu. Pentru a lucra cu posta romana trebuie sa ai buletin de identitate (adica 14 ani). Problema care ai expus-o tu e destul de delicata. Pentru a fi cat de cat sigur poti sa utilizezi site-ul ocazii.ro dupa ce te uiti cu atentie la calificativele vanzatorului. In rest, bafta

| Pacurar_Claudiu_1990 a răspuns:

Coletul se deschide doar dupa ce ai depus banii si nu se mai returneaza.ai nevoie de buletin insa nu trebuie sa ai 18 ani. daca trebuie testat la un calculator va tebui sa mergi pe incredere...