| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa trimit niste bani in bitcoin pe o adresa dar nu stiu cum, nu am mai folosit bitcoin si nu ma descurc.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bitcoin nu se trimit pe o adresă căci sunt monedă digitală criptată, care nu circulă prin bănci. Astfel este nevoie să ai un portmoneu wallet pentru bitcoin și trimiți din portmoneul tău în al lui. Sunt tutoriale pe Internet pentru asta.

| Răzvi42 a răspuns (pentru sadrian46):

Asta vreau sa fac, sa trimit din walletul meu in al altcuiva, dar eu nu am bitcoin wallet si nu stiu sa imi fac.

| doctorandus a răspuns:

Daca te santajeaza cineva, nu plati, ci ia legatura cu Politia.

De asemenea, santajul cu poze pentru adulti este o minciuna in 99% din cazuri, chiar daca-ti deconspira o parola veche.

| Răzvi42 a răspuns (pentru doctorandus):

Vreau sa cumpar ceva si nu se poate cumpara decat cu bitcoin.ai probleme?

| doctorandus a răspuns (pentru Răzvi42):

Bitcoinul nu este pentru tranzactii de 30 de dolari, pentru ca simplul transfer catre tine costa vreo 300 dolari si cand transferi tu mai departe, la fel.

| doctorandus a răspuns (pentru Răzvi42):

Cu alte cuvinte transferul de Bitcoin nu e gratis, ci se plateste tot in Bitcoin. Deci daca n-ai avut niciodata Bitcoin si vrei sa cumperi un sandvis de 5 dolari cu Bitcoin, platesti vreo 605 dolari pentru sandvis.

| doctorandus a răspuns:

A, da, conform cu https://ycharts.com/indicators/bitcoin_average_transaction_fee o tranzactie de Bitcoin nu e 300 dolari, ci in jur de 15 dolari.

Deci ar trebui platit 35 dolari pentru un sandvis de 5 dolari.