| Maria1927 a întrebat:

Vreau si eu jocuri distractive pentru scoala

Răspuns Câştigător
| AngelOfNight a răspuns:

E un joc in care fiecare primeste un rol la intamplare (se foloseste metoda extragerii unui biletel pe care scrie rolul pe care il vei juca)
Rolurile se grupeaza in 2 categorii: Cei Buni si Cei Rai
Cei Buni: Politistul, Doctorul, Civilul
Cei Rai: Ucigasul, Violatorul, Talibanul
... in functie de cati jucati puteti sa mai adaugati cate 2 sau mai multi reprezentanti ai unui rol (2 ucigasi, 2 doctori etc)
DAR mai exista un rol iar acel rol este: GOD! (adica dumnezeu)
Acum... ce face fiecare personaj?
Sa-l luam pe God: El este cel care dicteaza cand vine noaptea iar in acel moment toti jucatorii inchid ochii (buni si rai DAR ATENTIE CA IDENTITATEA LOR ESTE SECRETA! adica Florica dupa ce extrage biletu nu tipa fericita ca e doctor)
sa continuam... deci God dupa ce dicteaza cand vine noaptea dicteaza cine si cand se trezeste (indicat este sa inceapa cu cei rai si apoi cu cei buni, o sa observi mai incolo de ce)
si GOD zice se trezeste Ucigasul:
acest Ucigas 'omoara' in acea noapte pe cineva (adica jucatorul alege un alt jucator care va fi scos din joc)
apoi GOD ii zice sa se duca la culcare si il trezeste pe Violator:
bineinteles ca Violatorul va viola pe cineva. Persoana violata pe timpul zilei nu are voie sa vorbeasca.
GOD ii zice sa se culce si sa se trezeasca Politisul:
persoana care il joaca pe politist va arata un alt jucator care ii se pare suspect si GOD va trebui indice daca este sau nu UCIGASUL persoana indicata (aici si indicatia sa se inceapa cu cei rai si apoi cu cei buni)
dupa ce politisul isi face treaba si se culca GOD il trezeste pe Doctor:
acesta la fel ca si politisul va indica spre o persoana care atentie! crede ca a fost UCISA spre a o salva. Daca doctorul nimereste atunci bravo lui a salvat o viata daca nu jucatorul omorat iese din joc.
dupa toate astea GOD dicteaza sa se faca dimineata moment in care toti jucatorii se trezesc. GOD va anunta cine este cel omorat(sau nu moment in care va zice ca in aceasta noapte nu a murit nimeni) si cine a fost violat si aici regula se stie... persoana nu are dreptul sa vorbeasca

acum are loc de fapt 'esenta' jocului. Dupa ce GOD a facut anunturile toti playerii trebuie sa se decida asupra unei persoane care sa o elimine pana la venirea noptii. Scopul este ca partea rea sa incerce sa o elimine pe cea buna si invers.
Dupa dezbateri un jucator va fi eliminat prin vot iar apoi se lasa iar noaptea (daca ucigasul sau ucigasii nu au fost eliminati) si se repeta tot

Cred ca ai observat ca nu am zis nimic de Civil si de Taliban
Civilul nu face nimic, este pe post de suport de vot ca sa zic asa si in cazul in care sunt putini jucatori acest personaj se poate elimina
Talibanul insa are dreptul in orice moment al jocului (asta daca nu a fost eliminat) sa zica 'Eu sunt Taliban, am legata de mine niste dinamita si vreau sa'l iau pe x cu mine!" adica acest personaj negativ se sacrifica pentru a lua un alt jucator dupa el (daca se poate pozitiv)

alte lucruri de mentionat:
identitatea jucatorilor nu trebuie sa fie cunoascuta! doar GOD stie ce sunt ceilalti (desi se pot creea situatii in care de exemplu daca se trezeste Ucigasul Violatorul sa-i dea de inteles ca sunt de aceeasi parte)
* va puteti aseza ca intr-un semicerc si GOD sa fie in mijloc
* GOD este personaj neutru
* puteti sa piperati jocul prin diverse formule cum ar fi GOD sa zice la inceput cand se lasa noaptea :"Iar se lasa noaptea si cine stie cine o sa mai moara sau cine o sa si-o mai ia in noaptea asta" etc (formulele pot fi modificate pentru a face jocul mai interesant si mai atractiv pentru ceilalti)
*mortii nu au dreptul sa se bage in seama cu vii la discutii
*persoana violata poate sa fie si cea omorata

daca mai ai intrebari simte-te libera sa intrebi
... si sper ca iti place jocul! big grin (am obosit de atata scris laughing )

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac Parkour in fiecare zi la scoala in hol, toata scoala vine sa ma vada

| KapyManuKapy a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti de-al meuLtongue

| KapyManuKapy a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti de-al meu tongue

| AngelOfNight a răspuns:

Un joc distractiv ar fi Mafia... daca te intereseaza cum se joaca zi-mi happy

| Maria1927 explică (pentru AngelOfNight):

Da mi-ar fi interesant sa aflu

| AngelOfNight a răspuns (pentru Maria1927):

E un joc in care fiecare primeste un rol la intamplare (se foloseste metoda extragerii unui biletel pe care scrie rolul pe care il vei juca)
Rolurile se grupeaza in 2 categorii: Cei Buni si Cei Rai
Cei Buni: Politistul, Doctorul, Civilul
Cei Rai: Ucigasul, Violatorul, Talibanul
... in functie de cati jucati puteti sa mai adaugati cate 2 sau mai multi reprezentanti ai unui rol (2 ucigasi, 2 doctori etc)
DAR mai exista un rol iar acel rol este: GOD! (adica dumnezeu)
Acum... ce face fiecare personaj?
Sa-l luam pe God: El este cel care dicteaza cand vine noaptea iar in acel moment toti jucatorii inchid ochii (buni si rai DAR ATENTIE CA IDENTITATEA LOR ESTE SECRETA! adica Florica dupa ce extrage biletu nu tipa fericita ca e doctor)
sa continuam... deci God dupa ce dicteaza cand vine noaptea dicteaza cine si cand se trezeste (indicat este sa inceapa cu cei rai si apoi cu cei buni, o sa observi mai incolo de ce)
si GOD zice se trezeste Ucigasul:
acest Ucigas 'omoara' in acea noapte pe cineva (adica jucatorul alege un alt jucator care va fi scos din joc)
apoi GOD ii zice sa se duca la culcare si il trezeste pe Violator:
bineinteles ca Violatorul va viola pe cineva. Persoana violata pe timpul zilei nu are voie sa vorbeasca.
GOD ii zice sa se culce si sa se trezeasca Politisul:
persoana care il joaca pe politist va arata un alt jucator care ii se pare suspect si GOD va trebui indice daca este sau nu UCIGASUL persoana indicata (aici si indicatia sa se inceapa cu cei rai si apoi cu cei buni)
dupa ce politisul isi face treaba si se culca GOD il trezeste pe Doctor:
acesta la fel ca si politisul va indica spre o persoana care atentie! crede ca a fost UCISA spre a o salva. Daca doctorul nimereste atunci bravo lui a salvat o viata daca nu jucatorul omorat iese din joc.
dupa toate astea GOD dicteaza sa se faca dimineata moment in care toti jucatorii se trezesc. GOD va anunta cine este cel omorat(sau nu moment in care va zice ca in aceasta noapte nu a murit nimeni) si cine a fost violat si aici regula se stie... persoana nu are dreptul sa vorbeasca

acum are loc de fapt 'esenta' jocului. Dupa ce GOD a facut anunturile toti playerii trebuie sa se decida asupra unei persoane care sa o elimine pana la venirea noptii. Scopul este ca partea rea sa incerce sa o elimine pe cea buna si invers.
Dupa dezbateri un jucator va fi eliminat prin vot iar apoi se lasa iar noaptea (daca ucigasul sau ucigasii nu au fost eliminati) si se repeta tot

Cred ca ai observat ca nu am zis nimic de Civil si de Taliban
Civilul nu face nimic, este pe post de suport de vot ca sa zic asa si in cazul in care sunt putini jucatori acest personaj se poate elimina
Talibanul insa are dreptul in orice moment al jocului (asta daca nu a fost eliminat) sa zica 'Eu sunt Taliban, am legata de mine niste dinamita si vreau sa'l iau pe x cu mine!" adica acest personaj negativ se sacrifica pentru a lua un alt jucator dupa el (daca se poate pozitiv)

alte lucruri de mentionat:
identitatea jucatorilor nu trebuie sa fie cunoascuta! doar GOD stie ce sunt ceilalti (desi se pot creea situatii in care de exemplu daca se trezeste Ucigasul Violatorul sa-i dea de inteles ca sunt de aceeasi parte)
* va puteti aseza ca intr-un semicerc si GOD sa fie in mijloc
* GOD este personaj neutru
* puteti sa piperati jocul prin diverse formule cum ar fi GOD sa zice la inceput cand se lasa noaptea :"Iar se lasa noaptea si cine stie cine o sa mai moara sau cine o sa si-o mai ia in noaptea asta" etc (formulele pot fi modificate pentru a face jocul mai interesant si mai atractiv pentru ceilalti)
*mortii nu au dreptul sa se bage in seama cu vii la discutii
*persoana violata poate sa fie si cea omorata

daca mai ai intrebari simte-te libera sa intrebi
... si sper ca iti place jocul! big grin (am obosit de atata scris laughing )

| KapyManuKapy a răspuns:

Sa le practici la scoala deci?
Uite:
Adevar sau Provocarehappy
Lapte Acrulaughing
Flori Fete sau Baieti(cam copilaresc)
Parkour prin clasalaughing

| Maria1927 explică (pentru KapyManuKapy):

Dar cum se joaca?

| Maria1927 explică (pentru KapyManuKapy):

Eu vreau la concursuri