| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Cateodata mi se pare ca nu am timp de nimic si dupa ce se termina ziua remarc ca mare parte din timp stau degeaba.
Cum sa imi organizez mai bine timpul?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu seara, inainte sa ma culc, ma gandesc la ce am de facut in ziua urmatoare si imi stabilesc niste repere. Gen: trebuie sa ajung la munca la 6.30 si sa vad toate cazurile de pe masa. Apoi, acasa, trebuie sa pun aspiratorul, masina de spalat, sa ma pregatesc pentru a doua zi citind 3 ore, sa ies la cumparaturi, sa stau cu sotul meu, sa citesc din romanul inceput 30 de pagini. Si imi fac un plan in mare. Dimineata deja l-am rumegat (ca noaptea e un sfetnic bun) si ma tot gandesc cum sa fac incat sa fiu cat mai eficienta pe toata durata chestiilor mecanice pe care le fac dimineata (spalat, imbracat, mers la serviciu). Si apoi imi urmez planul.

| Lostlyric a răspuns:

Gandeste-te la ce ti-ar face placere, la ce ti-ai dori de la viitor. Seteaza-ti niste goal-uri. Apoi, micsoreaza-le in pasi. Spre ex:
Pana la sfarsitul weekend-ului, vreau sa fac o cursa cu bicicleta in Apuseni.
Luni: ma gandesc cum sa fur o bicicleta.
Marti: Fac planul.
Miercuri: Fur bicicleta.
Joi: Dupa ce am iesit de la sectia de politie, am imprumutat o bicicleta.
Vineri: Vizualizez traseul, planul de atac, plan de inchiriat pensiune. Locuri de vizitat.
Sambata: Pornesc la drum.
Duminica: Goal accomplished big grin
Daca in fiecare zi lucrezi la ceva marunt in functie de obiectivele tale, nu-ti mai pare ca timpul sta pe loc. Poti sa faci numai lucruri inutile toata ziua si sa-ti aloci chiar si 15 minute pe zi pentru a-ti atinge macar un obiectiv dorit. Nu conteaza timpul, oricum trece. Conteaza directia, incotro te indrepti. Si, cand ajungi la destinatie, vei simti ca nu ai stat degeaba.

| Jouliete a răspuns:

În primul rand ai putea sa te gandesti la toate lucrurile ca trebuie sa le faci cum ar fi: teme, curat(gen sa duci gunoiul), sport sau lucruri din astea.
În al doilea rand sa începi sa scrii o lista cu tot ce vrei tu sa faci in acea zi sau chiar pe toate zilele saptamanii si odata ce termini de facut acel lucru il bifezi de fiecare data cand l-ai facut ca sa fii multumit la sfarsitul zilei.Organizeaza-ti lucrurile pe care vrei sa le faci in doua moduri:

-activități obligatorii(tot ce ține de igienă ta dar și acumularea de informatii, teme);
-pauze(relaxari: sa stai, sa te uiti la un film, sa citesti o carte care nu are treba cu scoala, sa iesi afara cu prietenii).
Si facand asa te asiguri ca în acea zii, nu ai pierdut nici timpul, dar nici nu te-ai obosit fiindca ai avut un program.