| Costiii211 a întrebat:

Am cumpărat o placă video RX550 acum 4 zile primele 3 zile a mers super ok in afara de cs2 care la 2 minute după ce intram în meci îmi dădea black screen și trebuia să îl repornesc ca să meargă înapoi țin să menționez ca aveam un driver mai vechiut din anul 2022 pro edition nu mai știu sigur care era și a 3-a zi după ce m-a scos de pe cs2 am zis ca poate o fi de vina driverul am încercat sa instalez cel mai recent driver adrenalin edition nu mai știu cum când l-am instalat aproape sa fie 100% mai exact la 97% a dat black screen și așa a rămas am încercat să îl repornesc am încercat cu alt cablu in loc de vga am încercat sa folosesc doar un modul de RAM nu îmi arata nimic pe display, dar când îl băgam in placa de bază îmi arata pe display (placa video era introdusa in placa de bază) dacă știți vreo soluție vă rog mult să mă ajutați. Configurația la calculator este următoarea:placa de bază gigabyte h110m-s2v, procesor i3 6100, 2 module de RAM unul de 4 gb și unul de 8 amândouă de la Kingston sursa 500w se hotel și placa cu pricina rx550 va rog o soluție

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

L-ai ars, nu mai ai ce face! In joc iti dadea black screen pentru ca ajungea la temperaturi foarte mari iar tu cum nu stiai asta, continuai asa sa-l folosesti...
Pc-ul iti functioneaza in continuare pentru ca procesorul are placa video integrata altfel nici nu ti-ar mai porni pc-ul!
degeaba placa de baza iti recunoaste placa video ca montata pe ea, acea placa video nu mai functioneaza! Exista in Brasov un service care repara placi video dar nu stiu daca merita, iti ia maxim 200 de lei reparatia+ curier... deci mai bine iti iei alta!

| Costiii211 explică (pentru lpavel):

Nu cred ca este arsa, am vrut sa activez safe mode ca sa folosesc ddu și in acea fereastra de safe mode am conectat cablu vga la placa și a mers, i se învârt și ventilatoarele din când in când

| lpavel a răspuns (pentru Costiii211):

Aha, ai dreptate atunci are o problema minora...

| Costiii211 explică (pentru lpavel):

Știți o rezolvare la această problemă?

| dode08 a răspuns (pentru Costiii211):

Ai cumva activat XMP in bios?

| Costiii211 explică (pentru dode08):

Nu cred, m-am uitat acum și nu apare opțiunea de xmp în bios

| dode08 a răspuns (pentru Costiii211):

E imposibil. uita-te pe Youtube si vezi cum se activeaza XMP-UL si trebuie sa-l dezactivezi

| Costiii211 explică (pentru dode08):

M-am uitat am verificat nu are xmp am căutat m-am uitat la tutoriale la mine nu există xmp

| Costiii211 explică:

Am revenit, placa video mi-a dat acum imagine și merge ventilatorul dar mi-a dat imediat black screen, ce problemă să aibă