| gtaandrei a întrebat:

-Placa video MSI NVIDIA GeForce GTX 1070, 8GB GDDR5, 256bit, GTX 1070 AERO 8G OC
-Hard Disk desktop TOSHIBA DT01ACA100
-Carcasa SEGOTEP Polar Light negru
-Ventilator AEROCOOL Shark Black Edition 120mm
-Procesor INTEL I3-6100
-Placa de baza MSI H110M PRO-VD
-Sursa de alimentare ZALMAN, 500W, 1x140mm, ZM500-TX
Memorie desktop GOODRAM 8GB DDR4, 2133MHz
Sunt aceste componente compatibile?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul si placa sunt de generatia a 6-a si au acelasi socket. Sunt compatibile. Memoria are 2133 Mhz si este compatibila un slot suportand pana la 16 Gb. Sursa de alimentare are 86% eficienta (buna) dar cred ca trebuia mai mare. Placa video poate ajunge pana la 150 W. Tu ai la 86%, circa 430 W. 430-150=270 W. Mai consuma procesorul 50 W si apoi celelalte componente. Daca pui si un cooler doua s-ar putea sa fie la limita. Incearca sa calculezi aici: http://outervision.com/power-supply-calculator
Ventilatorul se spune ca este bun. Nu stiu prea multe despre el. In rest, este in regula.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alo! Vezi ce intrebare s-a pus mai sus?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu pune intrebarea in cadrul unui raspuns! Nu este corect.

Bula
| Bula a răspuns:

Lipseste ciocanul de 5 kile big grin

| CPAElites a răspuns:

Procesorul o sa "incetineasca" placa video..Iti recomand sa cumperi un GTX 1060 6gb si un I5 6500.

| gtaandrei explică (pentru CPAElites):

Stiu de bottlenecking, dar acesta apare de cele mai multe ori la jocurile, care depind de cpu...de exemplu:"gta 5"

| Țoglă a răspuns:

Sursa mai mare de 500W nu ai nevoie.
În rest totul e compatibil.Fii atent daca monitorul și placa video au aceleași ieșiri.

| JustStitch a răspuns:

Compatibile cu ce? Intre ele?