| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat un laptop nou de la flanco si vine cu os-ul Linux
intrebarea e cum se instaleaza bag cd apoi se incarca ceva si ramane la o chestier "[root@localhost/]#" si nu stiu ce sa fac e asa cam de 10 minute ( nu vreau raspunsuri de genul pune windows)FUNDA

Răspuns Câştigător
| InspiratieDIY a răspuns:

Incearca sa dai comanda startx.
Daca iti da eroare "command not found" atunci trebuie instalat un linux pe el, ceea ce ai tu pentru moment este un linpus (placeholder OS)
Incearca strtx si vezi ce se intampla.

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru InspiratieDIY):

Multumesc dar am pus windows laughing

| InspiratieDIY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun asa. Am vrut sa iti sugerez, dar ai zis fara raspunsuri de genul "pune windows" deci laughing)