| Scorpio8012 a întrebat:

Am incercat sa imi overclockez pc ul de la 200Mghz usor la 201, dupa aia la 210. Insa cand am dat la 230Mghz si am dat restart pc-ul nu mai pornea, adica se aprindea ecranul dar nu arata nimic era negru, iar pc-ul tot incerca sa pornesca cum trebuie (sunetul care se aude cand porneste pc-ul se auzea repetat, nu ma refer la cel beep ci la un sunet al hardiscul-ui).

4 răspunsuri:
| DuDDy24 a răspuns:

200 Mhz?:O Ce procesor e de e asa salab? Pentium I?
Daca e ce am spus eu mai devreme ai toate sansele sa fi cedat procesorul sau placa de baza fiind foarte vechi.sad

| Scorpio8012 explică (pentru DuDDy24):

Procesorul e un amd athlon 3000+ si adevarat ca pc-ul e foarte vechi...

| DuDDy24 a răspuns (pentru Scorpio8012):

Aia 200mhz de care zi zis tu reprezinta FSB-ul procesorului care inmultit cu multiplicatorul (10 in cazul asta) da frecventa efectiva de 2Ghz a procesorului. Ducand FSB-ul la 230 frecventa efectiva a procesorului a crescut la 2. 3Ghz, ceea ce nu reprezinta un overclock foarte mare sau riscant (doar 15%). Eu am avut un Intel Pentium Dual core E2200@2.2Ghz si l-am overclockat pana la 3. 2Ghz si nu am avut probleme.
Cum am mai spus, fiind foarte vechi, e posibil sa fi cedat placa de baza sau procesorul, dar poate sa fie si sursa de vina. Mie mi s-a intamplat sa mi se strice sursa si sa nu mai dea curent pe alimentarea de procesor, PC-ul reactionand exact cum ai explicat tu.
Dar mai este o posibilitate, componentele sa nu aiba nimic, dar overclockul sa fie prea mare pentru placa de baza sau procesor (cel mai probabil placa). Scoate bateria de la placa de baza si stai asa cateva secunde sau cat vrei tuhee hee apoi pune-o la loc si porneste PC-ul. Astept raspuns ca sunt curios care e cauzabig grin

| Scorpio8012 explică (pentru DuDDy24):

Am incercat sa resetez biosul dar fara succes. Pana la urma a cedat placa de baza...