| Dariiiii a întrebat:

Am o mare nelamurire. Am un HTC desire 310 si aud ba in stanga, ba in dreapta, opinii total diferite. Unii zic ca nu se pot muta aplicatii/jocuri pe cardul SD extern, adica cardul de memorie, ei zic ca, cardul de memorie este doar pentru muzica si imagini. Altii zic ca poti muta aplicatii si jocurile (cu exceptia celor din fabrica) pe cardul SD asa avand la dispozitie mult mai multa memorie. Am vazut ceva pe net, cum ca daca rootezi telefonul ai putea asta, dar risti sa pierzi garantia si alte riscuri pe care nu vreau sa mi le asum. La mine cand dau la stocare si dau pe aplicatie, nu apare "move to sd card" cum ar trebui sa apara desi am setat ca disc de scriere implicit "card sd". Astept si eu un raspuns, multumesc

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Există niște aplicații, printre care și App2SD, care mută automat aplicațiile și jocurile [în afara celor preinstalate(de sistem)], dar nu le mută în totalitate ci în procent de aproximativ 90%. Unele fișiere importante trebuie să rămână în memoria telefonului.
Dar, pentru a avea acces la această facilitate, trenuie ca telefonul să aibă root făcut, lucru care instantaneu îți anulează garanția.

| Dariiiii explică:

Pe alte telefoane gen Allview merge fara sa rootezi si sa iti pierzi garantia. se poate asa si la Htc? Il am de putin timp si nu vreau sa pierd garantia. pot muta aplicatiile pe card si fara root?