| Vvistula a întrebat:

Ar trebui sa imi cumpar un calculator nou sau sa il imbunatatesc pe cel care il am acum si daca da cu ce?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

~3000 RON, ~2000 RON ar fi un minim absolut. Te avantajeaza rezolutia mica a monitorului. Uite o sugestie - https://www.pcgarage.ro/editare-wishlist/582104/ O sa rupa cam orice joc la detalii maxime la 1024X768, si sa nu uitam de boot la Windows 7 in mai putin de 10 secunde...

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Vrei sa ghicim ce calculator ai deja sau binevoiesti sa ne spui?
@lpavel: De ce vorbesti ca sa te afli in treaba? Pentru unuii "vechi" poate fi un Q9500 de la Intel, cu 4 GB ram si doua Velociraptoare in RAID, dar cu o placa video ceva mai slaba.

| Vvistula explică (pentru KodrutZ):

Pentium 4 Titan CPU Socket 478 for Intel Micro FC-PGA2 Pentium 4 processor Intel Pentium 4 400/533/800Mhz FSB, Chipset Intel 848P HOST/AGP/CONTROLLER nu stiu daca sunt folositoare detalili sau daca poti sa imi spui ce este mai important, nu prea ma pricep la componente

| KodrutZ a răspuns (pentru Vvistula):

Oh, OK, e de ajuns. E trecut rau saracul. Fie ca il folosesti la office, fie la joace, trebuie' schimbat cu totul. Nu de alta, dar ala suge o gramada de curent fara rost, iti poti face un sistem cu mult mai performant care sa pape jumate' sau chiar mai putin decit ala. Acum avem doua intrebari mari si late:
1. Ce faci de obicei la calculator si, daca te joci, ce monitor ai(rezolutia conteaza foarte mult)?
2. Care e bugetul MAXIM alocat (de exemplu, eu mi-am facut spre sfirsitul verii upgrade si, desi ma puteam intinde pina pe la 3000 RON pentru ce ma interesa - procesor, placa de baza, memorii, eventual placa video, racire pentru procesor, sursa si carcasa noua - am scapat cu mai putin de jumatate din suma respectiva si mi-am facut un sistem foarte ok cu care ma joc bine mersi cam tot ce e pe piata - daca am si timp, ceea ce cam lipseste, din pacate (am mai povestit la alte topicuri, i3 2120, 8 GB ram, placa video veche din 2009, etc).

| Vvistula explică (pentru KodrutZ):

Il folosesc pentru pentru jocuri si net, cati bani mi-ar trebui sa il aduc la un alt nivel. Rezolutie 1024 by 768 pixels 15" LCD Monitor.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

In wishlist apare si un 7850 mi se pare, doar ca nu mai e in stoc ala. E evident ca o sa iei doar 7770-ul ala ca placa video.

| Vvistula explică (pentru KodrutZ):

Nu imi apare nimic in wishlist

| Vvistula explică (pentru KodrutZ):

Da asa e bine mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru Vvistula):

~3000 RON, ~2000 RON ar fi un minim absolut. Te avantajeaza rezolutia mica a monitorului. Uite o sugestie - https://www.pcgarage.ro/editare-wishlist/582104/ O sa rupa cam orice joc la detalii maxime la 1024X768, si sa nu uitam de boot la Windows 7 in mai putin de 10 secunde...

| cavalerul11 a răspuns:

Eu ti-as sugera sal inbunatacesti pe cel ce ai acum si du-te la un expert sa zica cei trebuie casa fie mai bun o sati zica ce piese iti trebuie si tu sale coperi si sale inlocuiesti dupa o sa ai un calculator mult mai bun de ex: rami, procesor, placa de baza

| lpavel a răspuns:

Calculatoarele vechi nu se pot inbunatatii atat cat sa mearga jocurile noi. Deci solutia sa-ti iei unul nou!

| TheLoneWolf a răspuns:

Incearca sa cumperi piese separat porcesor, placa video, rami, placa de baza, hard http://www.pcgarage.ro/

| StarKIonutZ a răspuns:

Salut! Sugestia mea este sa iti cumperi calculatorul pe bucatele! Pentru un calculator bun trebuie sa bagi cel putin 1700 lei! Un procesor recomandat ar fi un i3 cu bani astia daca vrei un i7 mai adaugi. Funda?