| LikeNike a întrebat:

Cum e mai bine sa cumpar o unitate noua sau sa o imbunatatesc pe cea veche?

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde cat de vechi e. Daca are peste 4 ani, nu merita inbuantatit.

| Cronki a răspuns:

Nu se merita sa-ti cumperi unitate noua daca ai componente care le poti pastra! Mai bine faci un upgrade!
Daca ai HDD si dvd-rw pe sata, o sursa buna si o carcasa decenta, poti achizitiona un kit de ultima generatie compus din placa baza+procesor+ram.

Mergi pe socket 1150 haswell si n-ai nevoie de placa video
sau
pe AM3+ AMD FX daca ai o placa video decenta pe PCI Express. La ram e suficient un 4Gb DD3 pe 1333.
Alegerea iti apartine in functie de necesitati si posibilitati!

| Cronki a răspuns:

Nu e bine! E o risipa de bani sa cumperi un sistem gata facut! E mult mai convenabil sa'l cumperi pe bucati si il asamblezi tu!
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/803158/
Ai aici un sistem complet functional si de ultima generatie la 1400. Daca vrei ceva mai bun imi spui care este bugetul maxim in care vrei sa te incadrezi si la ce vrei sa folosesti sistemul si am sa revin cu o noua configuratie!
Nu vreau funda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca 1 noua.

| MarianAlex112 a răspuns:

Poti cumpara piese noi si nu mai dai bani si pe carcasa, sursa, dvd, hdd etc( o placa de baza bunicica duce la 200lei+ procesor bun( i3 3.4Gz 2celule) 500lei+ video 1Gb 200lei+ 8Gb ram ddr3 =1300lei) pe o uintate noua astea te duc la cel putin 2500lei. funda!

| SorinLebron1981 a răspuns:

Normal ca unul nou nici o data unul vechi nu va mai merge ca la inceput. Uite un pc bunicel daca nu sti sa il faci pe bucati. http://bit.ly/19bm5U5 (link prin afiliere)

| Ozgean07 a răspuns:

Frate eu zic sa iti imbunatatesti calculatorul actual.
Motive:
1. Cumparandu-ti piese noi pentru calculatorul tau vechi aceasta se va comporta ca unul nou.
2. Ai un avantaj cu banii.
Cumparandu-ti un calculator nou:
1. Da, este nou! Dar:
2. Capacitati mai mici, fata daca iti piese noi
3. Pret mult prea mare.

Inca o data, mai bine iti imbunatatesti calculatorul vechi. Schimbandu-i tot!

| username97 a răspuns:

Păi cât de veche e cea veche?
normal, întotdeauna e mai bine să cumperi ceva nou decât să îmbunătăţeşti, deci dacă ai destui bani strânşi cumpără-ţi. totuşi, ar fi bine şi dacă ai îmbunătăţi-o, dacă nu costă prea mult şi aşa ai ajunge să ai o unitate de rezervă, ştii doar că obiectele de genul ăsta sunt fragile şi se pot strica brusc, ireversibil. totuşi, dacă îţi permiţi doar una dintre variante, cumpără una nouă şi pe cea veche, nu o arunca, dacă încă mai e funcţională.

| LikeNike explică:

Pai unitatea are 7 ani si nu am desfacut-o niciodata nu am avut treaba cu ea deloc!
si cronki; maryanyma; ozgeon07 au avut cele mai bune raspunsuri leas da funda la toti 3
dar le mai pun o intrebare si care raspunde mai bine ala ia funda ok?

| LikeNike explică:

Unitatea are: 2ghz procesor
1gb ram
1gb palca video
300gb hard disk
deci cum e mai bine imbunatatita sau una noua?

| iskyhigh a răspuns (pentru LikeNike):

La ce configuratie ai, cre'k Mess + winamp + mozilla = booM

Una noua clar, la actuala trebuie` sa schimbi totul.

| rararararara a răspuns:

Ea una nou sau imbunatateste-o pe cea veche > deja asta-i dupa alegerea. daca ai destui bani i-a una noua, iar daca nu imbunata-teste-o pe cea veche

| iskyhigh a răspuns:

Hal de intrebare.
Daca ai o masina forjata si ii schimbi consumabilele, crezi ca se comporta ca una noua?

Evident, daca ai bani ia-ti unitate noua. Daca nu ai (si cea veche nu e chiar 'veche'), poti sa-i faci un upgrade, da.