| RazvanV14 a întrebat:

Calculatorul meu merge destul de prost de cateva zile, ieri am reinstalat windowsul si merge putin mai bine, dar tot nu este jucabil.Doresc sa metionez ca imi mergea foarte bine inainte! Am cautat driverele si nu stiu exact daca le-am gasit bune. I5 4460 8GB RAM GTX950 HDD 500GB

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce placa de baza ai, ce model? Ce inseamna "jucabil"? Ce joc, ce fps etc? Ce Windows ai pus pe el?

| RazvanV14 explică (pentru CM7YRE):

Pai in minecraft am 40-70fps cu multe dropuri pana in 10-5fps, in alte jocuri tip csgo/The Division mi-e frica sa testez laughing)((((. Am windows 10 iar placa de baza este Gigabyte H81M-S2H.Mentionez ca inainte aveam 150-180fps pe MC si 100-120 constant pe CSGO

| CM7YRE a răspuns (pentru RazvanV14):

Https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H81M-S2H-rev-10#support-dl-driver
Intra pe site, driverele le gasesti acolo
https://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us La fel si la Nvidia.
E ok ca si idee. Aveai, dar intre timp s-au mai actualizat sistemele de operare, s-a mai dus performanta componentelor etc. O instalare curata, optimizare a sistemului de operare si diferite versiuni ale driverelor te ajuta. Dar jocurile intre timp s-au upgradat, astfel incat iti consuma din ce in ce mai multe resurse sa iti cumperi usor alte componente, ca deh, ai tine pc-ul ala "toata viata" si companiile ce ar mai castiga? Poti sa urmaresti temperaturile si sa cureti pc-ul sa pui alta pasta termoconductoare la procesor si placa video, si sa te gandesti la Overclock. Altfel, doar upgrade la componente.

| Kushhh a răspuns:

Salut, poate ai ceva malware, sau doar iti trebuie un SSD.

| TheCaliptus35 a răspuns:

Posibile rezolvari:
1.MalwareBytes:instaleaza-l si da-i o scanare.(in pc se pot ascunde bitcoin-minere care clar iti incetinesc calculatorul)
2.Configuratia ta este una foarte buna, si de aceea, vorbind de hardware, singurul lucru care iti poate incetini pc-ul(chiar foarte mult)este hard-disk-ul.Te poti duce cu el la un service autorizat pentru a il verifica. Daca totul este in regula, un ssd invie chiar si cele mai vechi laptop-uri.
3. Driverele la zi.Intra la windows updates si vezi daca ai ultima versiune de windows.
4. Diverele componentelor.Pe site la NVidia (https://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us) apesi pe optiunea 2(automatically search and download drivers for your product-sau ceva de genul va fi). Pentru procesor, windows-ul ar trebuifi sa descarce update-uri automat(daca nu, intri la devices, cauti procesorul tau si dai update driver). Problemele pot fi si dinde cauza placii de baza.In bios vei afla modelul ei.Pe internet cauti patch-uri pentru eaa, le descarci si faci update de bios, cu ajutor unei memorii externe(stick).
5.Ai grija ca pc-ul sa nu fie setat atat din bios cat si din windows pe planul de alimentare "power saving"
6.Reinstaleaza windows 10 cu ajutorul mediacreationtool( https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10),astfel fiind sigur ca instalezi un windows stabil, pe care ille activezi mai tarziu(daca nu cu bani, merge si fara :))) ).
7.Du-l neaparat la un service daca toate sfaturile de mai sus nu merge.Baietii care lucreaza acolo ar trebui sa stie ce se intampla.

| RazvanV14 explică:

Se pare ca a trebuit reconditionat laughing L-am curatat si aerisit, am schimbat pasta termoconductoare (de 5luni nu am schimbat-o) era piatra laughing)) Dar inca mai am din cand in cand dropuri pe discord, stie cineva de ce?( Internetul meu e de 100mb/s deci nu e de la net)