| anonim_4396 a întrebat:

Buna e urgent, am doua hdd pe ATA / IDE cand sa fac windowsul pe cel de 40 GB se instaleaza e ok tot pana la faza cand se restarteaza cand trebuie ca porneasca cu windowsul si sa continue instalarea, dar nu face asta ca o ia de la inceput ! celalalt de 80 GB mere pana acolo cand iti apare sa dai ENTER -continue, R - repair . am dat amblele dar imi da cev de genu in engleza! SETUP DID NOT FIND ANY HARD DRIVES INSTALEDD IN YOUR COMPUTER. MAKE SURE ANY HARD DRIVES ARE POWERED ON AND PROPELY CONECTED TO YOUR COMPUTER... SETUP CANNOT CONTINUE, TO QUIT PRES F3 SCRIE MAI mult dar nu am scris tot. placa de baza suporta si sata si HDD ala merge perfect. am schimbat fasiile si tot asa imi da. daca ati mai patit cu asa ceva sau stitti ce ar putea fi raspundeti, mss la toti.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Probabil ca da. zici ca iti recunoaste hardul pe slave e ciudat...ai putea sa-ti recuperezi ceva date de pe hard, daca ti'a ramas jocuri/filme etc sau alte chestii importante (asta daca ai DOUA sau mai multe partitii)
nu garantez, fa'o doar daca vrei. Fa'ti cumva rost de Windows XP Live, vine pe CD si cu ala poti porni windowsul direct de pe dvdrom, si poti sa umbli pe hdd. Acuma doua saptamani mi s-a dus hardul de la laptop; imi recunostea hardul, dar nu ma lasa sa reinstalez windowsul, se bloca la instalare, nu ma lasa sa formatez etc. Aveam doua partitii, C si D. am intrat pe calc cu WinLive, si am copiat ce am avut mai important de pe D pe un stick de 4GB
WinLive mai vine si cu un program care iti repara bad sectors de pe hdd, dar dupa cum spui tu e ceva mai grav, pentru ca pc-ul tau iti recunostea hardul chiar daca aveai mai multe baduri. cauta winlive din 2008, sau chiar din 2007/6

8 răspunsuri:
| Baddboy a răspuns:

In bios imi recunoaste hdd numai la slave

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Baddboy):

Dap, inseamna ca e jumperu. Nu l'ai scos?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Baddboy):

Scoate jumperul, pune'o bine undeva, si conecteaza hardul pe pri master.
http://1. 1. 1. 4/bmi/www.itdunya.com/attachments/323645d1322469238-hddinstall_jump.jpg

| Baddboy a răspuns:

Tot asa face si fara jumper...si in plus daca e pus numa un hdd trebuie sa mearga dar tot asa face cu sau fara jumper

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Baddboy):

Sorry, chiar n'am idea ce sa-ti mai zic.
sad

| Baddboy a răspuns (pentru Andrei7520152):

So fi dus ambelecrying

| Baddboy a răspuns (pentru Andrei7520152):

Ok mersi.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Baddboy):

Probabil ca da. zici ca iti recunoaste hardul pe slave e ciudat...ai putea sa-ti recuperezi ceva date de pe hard, daca ti'a ramas jocuri/filme etc sau alte chestii importante (asta daca ai DOUA sau mai multe partitii)
nu garantez, fa'o doar daca vrei. Fa'ti cumva rost de Windows XP Live, vine pe CD si cu ala poti porni windowsul direct de pe dvdrom, si poti sa umbli pe hdd. Acuma doua saptamani mi s-a dus hardul de la laptop; imi recunostea hardul, dar nu ma lasa sa reinstalez windowsul, se bloca la instalare, nu ma lasa sa formatez etc. Aveam doua partitii, C si D. am intrat pe calc cu WinLive, si am copiat ce am avut mai important de pe D pe un stick de 4GB
WinLive mai vine si cu un program care iti repara bad sectors de pe hdd, dar dupa cum spui tu e ceva mai grav, pentru ca pc-ul tau iti recunostea hardul chiar daca aveai mai multe baduri. cauta winlive din 2008, sau chiar din 2007/6

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu ti'a recunoscut hard'ul. Probabil e un bai cu jumperul...in cazul in care nu l'ai scos. Mai intai scoate jumperul, ai grija sa nu o pierzi. pui un singur hard pe Master Pri; le invarti, intri in BIOS si vezi daca calcul ti'a detectad harddiskul. E mai rapid decat sa astepti pana se incarca Windows Setup. Mai e varianta ca un hard e stricat, dar ambele? thinking nu prea cred. Duci la un prieten care se stie, cere-i sa ti le testeze in ultima instanta.