| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la cerintele de sistem Windows7. Avand in vedere ca PC-ul meu se prezinta asa : Intel(R)Pentium(R) D CPU 2. 80GHz 2.79 GHz, 2. 00GB of RAM.
Suporta instalarea Windows-ului7?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Il poti instala dar nu vei mai ramane cu mare lucru din memorie pentru celelalte aplicatii, jocuri. Daca vrei instaleaza W7 home premium.

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Te referi la jocuri in ideea de ale isntala in calculator? Nu am asa ceva si nu sunt interesata de acest aspect. Cand mai joc ceva, joc doar online. Stii cumva cata memoria RAM ocupa W7?

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la ele ma refer. W7 trage maxim 1 GB RAM. Ai browserele care trag mult. Chrome ajunge la 250 MB, Firefox 180-200. Pune W7 home premium SP1 pewntru ca ai avantajul ca folosesti IE 11 care este numai pentru variant SP1 si consuma mult mai putin. Il poti descarca de aici:
http://www.softpedia.com/progDownload/Windows-7-Download-118183.html
(mirror 6)

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Te mai plictisesc cu o intrebare si te voi rasplati cu o fundita happy Exista alt windows pe care sa il istalez pe calculator (in conditiile in care calculatorul se prezinta asa cum am spus), in afara de XP si W7 si care sa se miste bine? (avand in vedere si faptul ca nu descarc jocuri, nu descarc filme ci doar il folosesc in mod uzual, intru pe un site, stau pe un messenger, joc un joc online ori vad un film online, mai stochez o poza ori o melodie si cam atat). Multumesc frumos!

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma plictisesti. Din pacate, nu. Daca il folosesti numai pentru atat poti sa pui W7. Cel mai bine ar fi W7 home basic (nu are Aero-acea tranparenta frumoasa) care vine pe unele laptopuri preinstalat. Home Basic nu se gaseste la download ca celelalte verisiuni dar poti proceda asa cu imaginea ISO pe care o ai.(descarcata anterior).
Du-te aici si descarca programelul de la pasul 2:
http://www.softwareok.com/? seite=faq-Win-7&faq=41
(eicfg_removal_utility.zip)
il dezarhivezi si ai sa ai printre altele un fisier "eicfg_remover.exe"
-dublu clik pe el, o sa-ti ceara imaginea ISO, te duci acolo unde ai descarcat-Open. Se va sterg un fisiere mic din imaginea ISO.-OK
FA-TI O COPIE A IMAGINII ISO- ca nu mai poti revenii)
Asta e tot (probat). Scrii imaginea pe un DVD cu ce program ai tu si instalezi. Merge sigur si o sa para la instalare meniul din poza. Si de acolo alegi ce varianta vrei. Chiar la 2GB RAM o sa mearga bine. Instaleaza-l prin bootare si daca e ceva mai trimiti un SMS.
Eu am avut Home basic instalat si mergea foarte bine. Sa ai grija la drivere.
Sa le cauti, sa fii sigura ca le ia ai.
Video, Audio, LAN, Chipset.
Cu placere.

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Iti multumesc tare mult!

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

De suportat suporta, insa e foarte slab. Stai mai bine calm cu XP/Linux.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| K0sti a răspuns:

Iti va merge dar greu. Ca sa se miste onorabil iti trebuie un procesor dual core. Memoria e si ea la limita. Instaleaza-l si vezi cum se misca!

| bestialu96 a răspuns:

Procesoru e foarte vechi e un dual core care nu se mai fabrica si rami iti merge doar x32 adica windows x86
sfat: cumparati calculator nou cu totu sau preferabil ia-ti piese noi

| anonim_4396 explică (pentru bestialu96):

E un Pc vechi intr-adevar si stiu ca unul nou ar rezolva toate problemele. Daca momentan aveam posibilitatea sa fac acest lucru nu mai puneam intrebarea care am pus-o happy Multumesc oricum pentru raspuns.

| anonymous00702 a răspuns:

Buna!
Pc-ul tau suporta Windows7 si iti va merge fara nici o problema pe pc-ul tau, si eu am Windows7 si am 1gb ram si merge chiar bine dar tu cu 2gb ram o sa-ti mearga full.
Funda